SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UKE podpisał rezerwacje Play i T-Mobile na 1 800 MHz

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Magdalena Gaj, podpisała rezerwacje częstotliwości z pasma 1 800 MHz, złożone przez Play i T-Mobile.

UKE podpisał rezerwacje Play i T-Mobile na 1 800 MHz

Obydwie firmy wygrały dostęp do tych częstotliwości w przetargu, zakończonym w lutym tego roku. Play zdobył trzy bloki po 5 MHz, za które będzie musiał zapłacić 498 milionów złotych. T-Mobile natomiast wygrało przetargi na kolejne dwa pakiety, które mają kosztować spółkę 453,5 miliona złotych. Operatorzy są zobowiązani do uiszczenia opłat w ciągu 14 dni od podpisania rezerwacji. Korzystanie z nowo pozyskanych częstotliwości Play i T-Moible muszą rozpocząć w ciągu 12 miesięcy.

Obaj operatorzy zobowiązali się do inwestycji w sieć telekomunikacyjną poprzez budowę lub modernizację po 3200 stacji bazowych każda, w ciągu 24 miesięcy od dnia wydania decyzji rezerwacyjnych. Z tego przynajmniej 50 proc. stacji bazowych ma powstać na obszarach gmin wiejskich, miejsko-wiejskich lub miast poniżej 100 tys. mieszkańców.

UKE chciało podpisać rezerwacje już wcześniej, ale procedurę opóźniał Polkomtel. Operator sieci Plus wielokrotnie składał wnioski formalne, wymagające uzupełnienia dokumentacji (czytaj o tym więcej). Co więcej, firma Zygmunta Solorza-Żaka sugerowała, że przetarg mógł być ustawiony (więcej na ten temat).

Częstotliwość 1 800 MHz ma zostać wykorzystana przez operatorów, by stworzyć sieć w technologii LTE, umożliwiającą konsumentom szybki, bezprzewodowy dostęp do internetu. Obecnie taką usługę w swojej ofercie ma tylko Plus.

- W ciągu roku od wydania tych decyzji na rynku szerokopasmowego Internetu w technologii LTE pojawi się konkurencja, a nowoczesne usługi staną się bardziej dostępne - powiedziała prezes UKE. - Jako konsumenci zyskamy możliwość wyboru spośród kilku ofert, a szybki mobilny Internet dotrze także do małych miast i na wieś. To w znacznym stopniu pozwoli ograniczyć zjawisko wykluczenia cyfrowego, szczególnie na obszarach ubogich w infrastrukturę światłowodową - dodała.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE podpisał rezerwacje Play i T-Mobile na 1 800 MHz

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
adorka
POlszmat wykopany - i bardzo dobrze!
21 8
odpowiedź
User
Aminzo
Szkoda, że tyle to zajęło, ale teraz nic nie stoi na przeszkodzie, żeby LTE stało się znacznie bardziej popularne, na dobrą sprawę Networks ma już dużą część nadajników LTE ready.
9 8
odpowiedź
User
Trix
No to czekamy na oferty internetu LTE od T-M, zobaczymy co potrafią zdziałać.
8 8
odpowiedź