SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UKE raczej nie rozszerzy zakresu usługi powszechnej o internet szerokopasmowy

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w najbliższym czasie raczej nie rozszerzy obowiązku świadczenia usługi powszechnej o szerokopasmowy dostęp do internetu, wynika z poniedziałkowej wypowiedzi prezes urzędu Anny Streżyńskiej.

UKE raczej nie rozszerzy zakresu usługi powszechnej o internet
szerokopasmowy

"Trudno w tej chwili to sobie wyobrazić do końca, ponieważ jesteśmy w tych zaleceniach bardzo uzależnieni od Komisji Europejskiej. W KE te dyskusje trwają równolegle do naszych dyskusji. Według mnie, można sobie wyobrazić obciążenie usługą powszechną w dziedzinie szerokopasmowego internetu, ale przy głębokiej zmianie formuły definicyjnej usługi powszechnej" - powiedziała Streżyńska w rozmowie z telewizją TVN CNBC Biznes.

Według niej, internet szerokopasmowy powinien być dostarczany, w ramach usługi powszechnej, tylko do miejsc, w których "rynek sobie nie radzi".

W zeszłym tygodniu UKE poinformował o zakończeniu konsultacji w sprawie zmiany zakresu usługi powszechnej. W swojej opinii, opublikowanej przez UKE, Telekomunikacja Polska (która jako operator dominujący jest zobowiązana do świadczenia usługi powszechnej) opowiedział się przeciw rozszerzeniu jej zakresu. Spółka ocenia, że takie rozszerzenie usługi powszechnej, negatywnie wpłynie na rozwój konkurencji.

Streżyńska nie wykluczyła, że w 2010 r. UKE ponownie przeprowadzi obniżkę stawek MTR (Mobile Termination Rates - stawki za zakańczanie połączeń). Od początku roku obowiązuje nowa stawka MTR obniżona do 21,62 groszy, w lipcu wejdzie w życie kolejna obniżka do 16,77 groszy.

"Przyśpieszyliśmy spadek cenowy, natomiast widzimy że Europa również przyśpiesza" - powiedziała prezes UKE. Według niej, wiele krajów zaplanowała na kolejne lata obniżenie stawek do poziomu 9 groszy.

"W przyszłym roku znowu będzie się przyglądać jakie zmiany powinniśmy przeprowadzić" - podkreśliła Streżyńska, która wcześniej informowała, że UKE może w przyszłości rozważyć nawet zerowe stawki MTR.

UKE kontynuuje też pracy nad tzw. "kalkulatorem cenowym", który ma być dostępny na jego stronach internetowych. Ma on pomóc klientom w porównywaniu ofert różnych operatorów.

W poniedziałek UKE poinformował na swojej stronie internetowej, że uzyskał w 2008 roku dochody budżetowe w wysokości ponad 905 mln zł, przy wydatkach własnych 84,5 mln zł.

Główne źródła dochodów budżetu z tytułu działalności regulacyjnej prowadzonej przez UKE to:
- jednorazowe opłaty za dokonanie rezerwacji częstotliwości w drodze przetargu - jest to kwota 441 mln złotych (w tym m.in. opłaty z przetargów na regionalne sieci szerokopasmowe WiMAX oraz z przetargu na dwie rezerwacje E-GSM);
- opłaty roczne za prawo do dysponowania częstotliwościami - kwota 228,8 mln złotych;
- wpływy z tytułu opłat koncesyjnych - kwota 154 mln złotych;
- opłaty za prawo do wykorzystywania zasobów numeracji - kwota 66,9 mln złotych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE raczej nie rozszerzy zakresu usługi powszechnej o internet szerokopasmowy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl