SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE szuka operatora ósmego multipleksu, POT chce w nim wystartować

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosił konkurs na operatora ósmego multipleksu naziemnego telewizji cyfrowej. Wziąć w nim udział chce Polski Operator Telewizyjny - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Article

Jak podał UKE, wybrany w konkursie operator będzie odpowiedzialny za „rozpowszechnianie lub rozprowadzanie programów telewizyjnych w multipleksie MUX-8, których odbiór będzie bezpłatny”. W ciągu dwóch lat od otrzymania rezerwacji częstotliwości operator będzie musiał zapewnić odbiór stacjonarny kanałów z multipleksu na terenie zamieszkiwanym co najmniej przez 95 proc. ludności Polski. Z kolei w ciągu trzech lat ma umożliwić pokrycie odbiorem stacjonarnym wyższej jakości terenu zamieszkiwanego przez co najmniej 90 proc. ludności. Rezerwacja częstotliwości na MUX-8 operatorowi przysługiwać ma przez 15 lat.

Jednym z podmiotów, który chce wystartować w konkursie, jest Polski Operator Telewizyjny, spółka utworzona przez Telewizję Polsat i TVN. Potwierdził to Wirtualnemedia.pl Andrzej Zarębski, członek rady nadzorczej POT-u. Spółka zamierza uczestniczyć w konkursie, mimo że wybrany w nim podmiot nie będzie mógł sam decydować o składzie ósmego multipleksu, czyli będzie tzw. operatorem pasywnym.

W dokumentacji konkursowej zapisano bowiem, że na MUX-8 będą cztery miejsca dla nadawców wybranych w kolejnym postępowaniem przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. - Dobrze by było, gdyby KRRiT przed rozpoczęciem konkursu na operatora ogłosiła tematykę kanałów, jakie znajdą się na multipleksie. Tak stało się przy poprzednich konkursach, teraz nie - ubolewa Zarębski.

Pozostałe trzy sloty na MUX-8 otrzyma Telewizja Polska - będzie mogła na nich umieścić kanał HD i SD lub trzy kanały w SD (więcej na ten temat).

Ogłoszenie konkursu na operatora MUX-8 poprzedziły dwie tury konsultacji, w których wzięły udział m.in. Cyfrowy Polsat, Agora, TVN, ZPR, Telewizja Puls i Kino Polska TV (dowiedz się więcej). Cyfrowy Polsat i Telewizja Puls zgodnie stwierdziły, że ósmy multipleks powinien być przeznaczony na nadawanie tych samych kanałów na MUX-1, ale w jakości HD.  Jednak tych sugestii nie wzięto pod uwagę.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 29 kwietnia br. Kiedy UKE zamierza go rozstrzygnąć? - Nie ma sztywno ustalonego terminu, ale oczywiście chcemy procedować sprawnie - mówi nam Dawid Piekarz, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Dołącz do dyskusji: UKE szuka operatora ósmego multipleksu, POT chce w nim wystartować

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mamy czas
Ciekawe czy do 2020 roku się wyrobią z uruchomieniem tego multipleksu,w takim tempie jak to przebiega nie jestem pewien...
odpowiedź
User
ex
Oby zostal nim Emitel bo dobrze sobie z pozostalymi trzema multipleksami :)
odpowiedź
User
Rozsądny
Oby ich nie wybrali, Oby ich nie wybrali, Oby ich nie wybrali!
EMITEL przynajmniej coś robi a ci będą blokować i jechać na takim ABSOLUTNYM minimum aby ich tylko sąd nie wyp*** na pysk.
POT czyli Polsat i TVN będą blokować na potęgę i zasięg i siłę nadawania.

Pomiary sygnału w.g. rozpiski są robione NA WYSOKOŚCI 10 metrów NAD TERENEM.
Poniżej możecie się pochlastać, emitel by robił aby ludki na ziemi antenkami odbierali, POT zrobi tak by działały jedynie instalacje na masztach czy dachach.
odpowiedź