SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE zauważa pozytywne działania operatorów

Operatorzy sieci stacjonarnych i ruchomych obniżają wysokość opłaty za przeniesienie numeru przy zmianie operatora, stwierdził UKE.

Prezes UKE, opierając się na wynikach badania opinii publicznej, przedstawił 28 marca 2006 r. stanowisko w tej sprawie, w którym stwierdził, że zarówno w sieciach komórkowych, jak i stacjonarnych jednorazowa opłata za przeniesienie numeru przy zmianie operatora nie powinna być wyższa niż 50 zł.

Stosowanie jednorazowych opłat za przeniesienie przydzielonego numeru przy zmianie operatora w wysokości wyższej niż 50 zł zniechęca użytkownika do korzystania z przenośności, co uznaje się za realizację uprawnienia niezgodnie z przepisami art. 71 ust. 3 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Takie działanie przedsiębiorcy telekomunikacyjnego podlega karze pieniężnej, o której mowa w art. 209 i 210 ustawy (w wysokości do 3% przychodów danego podmiotu, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym).

W związku z powyższym stanowiskiem, Prezes UKE rozpoczął postępowania w celu nałożenia kary pieniężnej za stosowanie przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych zawyżonych opłat za przeniesienie numeru przy zmianie operatora.

Pomimo tego, że postępowania w tej sprawie jeszcze się nie zakończyły, Urząd obserwuje już pewne pozytywne reakcje polegające na obniżeniu przez niektórych przedsiębiorców telekomunikacyjnych przedmiotowych opłat. W zakresie telefonii stacjonarnej są to :

Dialog S.A.,
Pilicka Telefonia Sp. z o.o.,
a w zakresie telefonii ruchomej:

Polska Telefonia Komórkowa Centertel Sp. z o.o. (Orange),
Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. (Era),
Polkomtel S.A. (Plus).

Należy jednak podkreślić, iż nie we wszystkich ww. przypadkach jest to obniżka do wysokości rekomendowanej przez Prezesa UKE (w niektórych przypadkach wysokość opłat pobieranych od użytkownika, czyli opłata brutto, jest wyższa niż 50 zł) i nie zawsze jest to obniżka stała, lecz promocyjna. Działania takie nie są w pełni satysfakcjonujące ani dla Prezesa UKE ani dla abonentów, dlatego będą podejmowane kroki zmierzające do dalszej obniżki opłat - informuje Jacek Strzałkowski,  Rzecznik Prasowy UKE.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE zauważa pozytywne działania operatorów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl