SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UKE zbada prawidłowość przeprowadzenia przetargów

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podjął decyzję o wszczęciu postępowań mających wyjaśnić czy nie doszło do naruszeń prawa w trakcie 317 przetargów regionalnych na częstotliwości w paśmie 3,6-3,8 GHz.

Częstotliwości te pozwalają na świadczenie usług transferu danych i głosowych w tym w bezprzewodowej technologii WiMax, poinformował UKE w piątek.

„Badaliśmy wybiórczo te postępowania i odnieśliśmy wrażenie, że wszystkie lub prawie wszystkie z nich zostały wadliwie ocenione. Teraz będziemy badali te postępowania i jeżeli procedura wykaże błędy, to dany przetarg będzie unieważniony” – powiedziała agencji ISB Anna Streżyńska, p.o. prezesa UKE.

„Powołaliśmy specjalny zespół, który zajmie się tylko kontrolą tych przetargów, ale i tak procedura zajmie co najmniej trzy miesiące. Chcemy by unieważnione przetargi ponownie rozpoczęły się po wakacjach” – dodała.

O częstotliwości z zakresu 3,6-3,8 GHz ubiega się m.in. Telekomunikacja Polska SA (TP SA), Exatel, Dialog, Multimedia Polska, Crowley Data Poland, Netia i wielu operatorów lokalnych. Łącznie rozpisano 317 przetargów w regionach pokrywających się mniej więcej z obszarami powiatów. Częstotliwości 3,6-3,8 GHz dają m.in. możliwość świadczenia usług szerokopasmowego dostępu do internetu.

UKE zwrócił uwagę, iż takie same oferty były w różnych regionach różnie oceniane, miał też wątpliwości dotyczące prawidłowości skonstruowania dokumentacji przetargowych.

„Po zapoznaniu się z wynikami pierwszego etapu badania ofert pojawiły się poważne wątpliwości, co do prawidłowości podjętych przez komisje przetargowe decyzji. W wyniku wstępnej analizy protokołów ustalone zostało, że komisje przetargowe działające w zakresie właściwości poszczególnych oddziałów okręgowych UKE podejmowały różne rozstrzygnięcia w stosunku do ofert składanych przez tych samych oferentów w poszczególnych obszarach przetargowych” – czytamy w komunikacie UKE.

„W celu wszechstronnego wyjaśnienia powstałych wątpliwości niezbędne jest wszczęcie 317 postępowań w sprawie stwierdzenia nieważności poszczególnych postępowań przetargowych. W trakcie ich trwania zbadane zostanie, czy w konkretnych postępowaniach przetargowych miało miejsce rażące naruszenie przepisów prawa lub interesów uczestników postępowania przetargowego” – czytamy dalej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE zbada prawidłowość przeprowadzenia przetargów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl