SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE zobowiązał TP SA do obniżenia stawek

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE ) zobowiązał Telekomunikację Polską do obniżenia stawek w ofercie ramowej o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej, poinformował w poniedziałek UKE.

Dostęp do pętli lokalnej daje alternatywnemu operatorowi możliwość świadczenia przy wykorzystaniu infrastruktury TP SA usług telefonii głosowej i szerokopasmowego dostępu do internetu.

„Telekomunikacja Polska SA będąc operatorem o znaczącej pozycji rynkowej ma obowiązek przygotowania ofert określających ramowe warunki korzystania przez konkurencyjnych operatorów z dostępu do sieci TP i usług w niej świadczących. Jedną z takich ofert jest oferta ramowa o warunkach umów o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej (Local Loop Unbundling – LLU)” – czytamy w komunikacie UKE.

„Dotychczas obowiązująca oferta ramowa LLU w zakresie dostępu pełnego i współdzielonego (…) nie doprowadziła do faktycznego uwolnienia tego segmentu rynku. Do chwili obecnej nie została zawarta ani jedna umowa o dostępie i ani jedna linia abonencka TP nie została przejęta przez konkurencyjnego operatora” – czytamy dalej.

UKE poinformował, że w związku z tym zobowiązał TP do przygotowania w ciągu 30 dni projektu zmiany oferty ramowej dotyczącej dostępu do pętli lokalnej.

„Zakres zmian wskazanych w ofercie TP odpowiada na najpilniejsze potrzeby rynku telekomunikacyjnego” – poinformował Urząd.

Według UKE,zmiany w nowej ofercie ramowej mają dotyczyć m.in.:obniżenia opłat abonamentowych i jednorazowych, związanych z uwolnieniem łącza abonenckiego; zapewnienia możliwości współkorzystania z pomieszczeń TP, w których znajdują się powierzchnie kolokacyjne, jak również zmianę zasady pokrywania kosztów TP z opłat jednorazowych dla kolokacji.

Celem wprowadzenia zmian jest także umożliwienie wykorzystania technologii szerokopasmowej transmisji danych xDSL, w szczególności HDSL, SDSL dla dostępu pełnego; stosowanie wzorów dokumentów niezbędnych do obsługi całego procesu realizacji usługi w zakresie lokalnej pętli abonenckiej i związanych z tym terminów,wprowadzenia procedury dostępu do systemu informatycznego i baz danych TP (dostęp do informacji niezbędnych przed rozpoczęciem i w trakcie korzystania z usługi); precyzyjnego uregulowania zasad odpowiedzialności w zakresie kar umownych lub bonifikat.

Decyzji UKE datowanej na 23 czerwca został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE zobowiązał TP SA do obniżenia stawek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl