SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Unia Europejska pozytywnie kojarzona

Unia Europejska wywołuje pozytywne skojarzenia wśród połowy Europejczyków (50%) - wynika z sondażu Eurobarometr, zrealizowanego przez TNS Opinion & Social (w Polsce TNS OBOP).

Oznacza to wzrost o 6 punktów procentowych w stosunku do listopada 2005 roku (poprzednia fala badania).

Według ostatniej fali badania przeprowadzonego dla Komisji Europejskiej, 32% mieszkańców Unii Europejskiej oraz państw kandydujących deklaruje neutralny stosunek do tej instytucji (spadek o dwa 2% w stosunku do poprzedniej fali badania), natomiast wśród 15% respondentów budzi ona negatywne emocje.

Najwięcej respondentów o pozytywnych skojarzeniach względem Unii Europejskiej odnotowano w Irlandii (73%), we Włoszech (68%) oraz w Hiszpanii (62%). W 27 krajach na 30 objętych badaniem odsetek osób pozytywnie nastawionych do UE znacznie przewyższa odsetek osób deklarujących negatywne opinie. Kraje z bardziej wyrównaną proporcją między pesymistami a optymistami to Wielka Brytania (odpowiednio 29 % do 34%), Austria (odpowiednio 31% do 32%) oraz Finlandia (odpowiednio 26% do 30%). W Polsce liczba osób, w których Unia wywołuje pozytywne skojarzenia (56%) znacznie przewyższa liczbę osób, którym Wspólnota Europejska kojarzy się źle (9%). Pozostali respondenci żywią względem Unii uczucia neutralne.

Z badania, które objęło swym zasięgiem 30 000 osób, wynika iż opinia publiczna 10 Nowych Państw Członkowskich jest bardziej pozytywnie nastawiona do Unii niż mieszkańcy „starej 15” (odpowiednio 53% i 49%). Zdecydowanie pogorszyły się skojarzenia względem Unii w Turcji oraz Chorwacji. W pierwszym z wymienionych krajów odsetek osób, w których europejska organizacja budzi pozytywne emocje zmniejszył się o 17 punktów procentowych w stosunku do poprzedniej fali badania (z 60% w listopadzie 2005 roku do 43% w maju 2006 roku).

  „Ostatnia fala badania Eurobarometr pokazuje znaczący wzrost pozytywnych skojarzeń względem Unii Europejskiej wśród Europejczyków. Poziom nastrojów w tej kwestii wrócił zatem do wartości sprzed dwóch lat. Również w Polsce mamy znacznie więcej osób, którym Unia kojarzy się pozytywnie, niż tych, wśród których wywołuje negatywne emocje”. – powiedziała Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.

*Sondaż Eurobarometr został zrealizowany metodą wywiadu face-to-face w okresie 27.03.06 –01.05.06 r. na próbie 29 220 mieszkańców 25 krajów należących do Unii Europejskiej, w dwóch krajach oczekujących na akces (Bułgaria, Rumunia) oraz w dwóch krajach kandydujących do Unii (Chorwacja, Turcja), a także na Cyprze.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Unia Europejska pozytywnie kojarzona

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl