SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Unia nic nie zmieniła - twierdzi 70 proc. Polaków

Dwa lata po wejściu Polski do Unii Europejskiej blisko 70 procent z nas deklaruje, że nie odczuło z tego powodu żadnych zmian.

Tylko 17 procent twierdzi, że obecność we Wspólnocie pozytywnie wpłynęła na ich życie. 13 procentom z nas żyje się gorzej. Takie są wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badawczy Pentor Research International.

Jerzy Głuszyński z Pentora nie jest nimi zaskoczony. Tłumaczy, że zwykle Polacy ewentualne sukcesy przypisują własnej aktywności, a za niepowodzenia winią czynniki zewnętrzne. Zdaniem socjologa, fakt, że jedynie 13 procentom z nas życie się pogorszyło, oznacza, iż idea unijna została przyjęta w Polsce nadzwyczaj dobrze. Z drugiej jednak strony, Jerzy Głuszyński zwrócił uwagę, że niektóre partie polityczne mogą wykorzystywać fakt, iż co ósmy czy dziewiąty z nas jest niezadowolony z życia w Unii. Jego zdaniem, dla ugrupowań antyunijnych może stać się to przedmiotem gry politycznej .

Na pozytywne skutki naszego członkostwa w Unii częściej wskazują mężczyźni niż kobiety. Bardziej zadowoloni są ludzie z wyższym wykształceniem i rolnicy, którzy na naszej obecności w Unii skorzystali dzięki dopłatom bezpośrednim.

Z kolei wśród osób, które odpowiadały, że życie im się pogorszyło, więcej było ludzi mało zarabiających, z wykształceniem zasadniczym.

Instytut Pentor Research International przeprowadził sondaż telefonicznie 26 kwietnia na reprezentatywnej próbie 800 dorosłych osób. Margines błędu wynosi 3 procent.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Unia nic nie zmieniła - twierdzi 70 proc. Polaków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl