SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Uniwersalne dokumenty dzięki ISO

Organizacja ISO zatwierdziła Open Document Format jako uniwersalny międzynarodowy standard zapisu i wymiany dokumentów biurowych.

ODF opracowany został na bazie projektu OpenOffice.org a prace nad nim prowadzi Organization for the Advancement of Structured Information Standards (OASIS) - to ona odpowiedzialna jest za złożenie wniosku standaryzacyjnego do ISO. ODF ma być odpowiedzią na królujący komercyjny format DOC Microsoftu. Jest więc odpowiedzią na zapotrzebowanie na potrzebę istnienia formatu powstałego niezależnie i w pełni otwartego.

Nowy format ma być promowany przez organizację ODF Alliance, która powstała w marcu a już należy do niej ok. 150 różnych form i instytucji. Jedną z nich jest... Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku. Także bowiem tam wykorzystywany jest darmowy pakiet OpenOffice.org. Na liście członków są jednak także firmy takie jak IBM, Oracle, Red Hut, Sun, Novell i inne.

Organizacja ma przede wszystkim na celu popularyzację formatu wśród jednostek administracyjnych Unii Europejskiej. Zastosowanie Open Document wpisuje się w unijną strategię dotyczącą interoperacyjności systemów i program IDABC (Interoperable Delivery of European eGovernment Services to public Administrations, Businesses and Citizens).

Oczywiście firma Microsoft nie wspiera ODF, promując własny bezpłatny format Office Open XML. Firma ma zamiar przedsatawić wniosek standaryzacyjny do ISO, a póki co ejst on rozpatrywany przez organizację ECMA International.
 
Wszystko wskazuje na to, że upowszechnianie nowego otwartego formatu dokumentów ODF nabierze tempa. Open Document Format został zatwierdzony przez organizację standaryzacyjną ISO jako uniwersalny międzynarodowy standard zapisu i wymiany dokumentów biurowych. Woja na tym polu będzie trwać, bo obaj rywale mają sobie nawzajem wiele do zarzucenia - jedni, że format jest kontrolowany przez firmę a więc nie jest w pełni otwarty, drudzy - że konkurencyjny format jest ograniczony głównie do funkcji stosowanych przez OpenOffice.org i StarOffice.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Uniwersalne dokumenty dzięki ISO

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl