SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UOKiK kontra TPSA

UOKiK wszczął postępowanie ws. Neostrady i łamania prawa przez TPSA.

TP mogła naruszyć prawo żądając od swoich abonentów opłat za wcześniejsze rozwiązanie umowy o świadczenie usługi szerokopasmowego dostępu do internetu (Neostrada). Dlatego UOKiK wszczął postępowanie o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.
 
Postępowanie UOKiK dotyczy abonentów, którzy zawarli z Telekomunikacją Polską umowy na czas określony. TP SA żąda od nich bowiem kar umownych w sytuacji, gdy nie godząc się na podwyżkę abonamentu, chcą przed terminem rozwiązać kontrakt.

W opinii Prezesa UOKiK powyższe działania spółki są niezgodne z prawem telekomunikacyjnym. W świetle jego przepisów, jedynie w wypadku udzielenia abonentowi rabatu operator ma prawo żądać od konsumenta dodatkowych opłat z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy. Opłata ta nie może jednak przekraczać wysokości przyznanej zniżki. Tymczasem - jak ustalił Urząd - możliwe jest zawarcie umowy o świadczenie usługi Neostrada na czas określony bez korzystania z jakichkolwiek promocji. Taka standardowa umowa nie jest związana z żadną ulgą przyznaną konsumentowi.

Także wynikająca z cennika Neostrady różnica między ceną usługi przy umowie zawartej na czas określony oraz wysokością opłat przy umowie na czas nieokreślony nie może być w ocenie Urzędu uznana za ulgę przyznaną abonentowi.

Prezes UOKiK uznał, że opisywana praktyka Telekomunikacji Polskiej może naruszać zbiorowe interesy konsumentów i wszczął w tej sprawie postępowanie administracyjne.

To nie jedyne postępowanie prowadzone przez UOKiK przeciwko TP związane z jej usługą dostępu do internetu - Neostrada. W sierpniu Urząd wszczął postępowanie w sprawie łączenia usługi dostępu do internetu z usługą telefonii stacjonarnej.

A jaka jest Państwa opinia?

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK kontra TPSA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl