SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK: możliwa zmowa cenowa sieci Plus, Era i Play

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przeprowadził w środę kontrole w Polkomtelu (operator mobilnej sieci Plus), Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), P4 (Play), a także w spółce Info-TV-FM (wybranej na hurtowego operatora telewizji mobilnej) oraz u jej głównego akcjonariusza - funduszu Magna Polonia. Kontrole mają związek z podejrzeniem zmowy cenowej między operatorami telefonii mobilnej w sprawie telewizji mobilnej.

"Potwierdzam, że UOKiK prowadzi od wczoraj kontrolę z przeszukaniem u takich przedsiębiorców jak: Polkomtel, PTC, P4, Info TV FM, NFI Magna Polonia. W ramach postępowania wyjaśniającego i tej kontroli sprawdzamy, czy doszło do zawarcia porozumienia dotyczącego usługi telewizji mobilnej, a także okoliczności związane z tym porozumieniem i podmiotów w nim uczestniczących" - poinformowała agencję ISB rzecznika UOKiK Małgorzata Cieloch.

Rzeczniczka dodała, że w przypadku podejrzenia istnienia kartelu prezes UOKiK dysponuje szeregiem środków, pozwalających na zebranie dowodów potwierdzających stosowanie praktyk ograniczających konkurencje. Cieloch zaznaczyła, że najistotniejszym z nich jest możliwość przeszukania w siedzibie przedsiębiorcy. Dodała jednak, że urząd korzysta z tego uprawnienia niezwykle rzadko.

"Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził wczoraj w asyście policji w warszawskim biurze spółki Info-TV-FM czynności kontrolne w związku z postępowaniem, mającym na celu ustalenie, czy doszło do zawarcia niedozwolonego porozumienia dotyczącego usługi telewizji mobilnej. W ramach tych czynności przesłuchano członka Zarządu NFI Magna Polonia SA (większościowego akcjonariusza Info-TV-FM) oraz członka Zarządu Info-TV-FM" - czytamy w oświadczeniu Info-TV-FM.

Wcześniej telewizja TVN CNBC Biznes poinformowała, że kontrole przeprowadzono u trzech operatorów telefonii mobilnej.

Info-TV-FM został wybrany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) na hurtowego operatora telewizji mobilnej. W konkursie pokonał spółkę, której udziałowcami był Polkomtel, PTC, P4 a także Orange - w którym kontroli nie przeprowadzono.

Choć Info-TV-FM, zgodnie z wymogami licencji, przedstawiło ofertę hurtową, to operatorzy poinformowali, że nie są nią zainteresowani. Samo Info-TV-FM nie może sprzedawać usługi końcowemu klientowi, podpisało jednak listy intencyjne ze spółkami, które biorą lub wezmą udział w pilotażu tej usługi. Wśród nich znajduje się m.in. Cyfrowy Polsat, Aster, Cyfra+ oraz CenterNet.

W swoim oświadczeniu Info-TV-FM deklaruje, że nie zainicjowała lub i nie miała związku ze wszczęciem postępowania rozpoczętego wczoraj przez UOKiK.

"Info-TV-FM jest przekonane o konieczności prowadzenia bezpośrednich biznesowych uzgodnień z operatorami. Stadium zaawansowania rozmów jest różne, podobnie jak stanowiska operatorów w odniesieniu do oferty" - czytamy w oświadczeniu.

Portal wyborcza.biz podał, że UOKiK nie przeprowadził kontroli w Orange ponieważ "liczba dopuszczalnych prawem kontroli u tego operatora została już w tym roku przekroczona". Nie podał jednak źródła tej informacji. Małgorzata Cieloch poinformowała, że UOKiK, w trakcie prowadzonego postępowania, nie odpowiada jak zostały wybrane kontrolowane firmy. Rzecznik Grupy TP Wojciech Jabczyński potwierdził tylko, że takiej kontroli nie było.

Dołącz do dyskusji: UOKiK: możliwa zmowa cenowa sieci Plus, Era i Play

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl