SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UOKiK: Ograniczenia w udzielaniu kredytów walutowych idą zbyt daleko

Wprowadzenie ograniczeń w udzielaniu kredytów walutowych jest rozwiązaniem zbyt daleko idącym, a ostateczna decyzja, jaki rodzaj kredytu wybrać, zawsze powinna należeć do konsumenta, uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Takie stanowisko UOKiK-u przesłała w odpowiedzi na list Instytutu Globalizacji wzywający do podjęcia działań w sprawie ograniczeń w udzielaniu kredytów walutowych p.o. zastępcy dyrektora departamentu polityki konsumenckiej, Monika Stec.

Instytut poinformował, że w ślad za przytoczoną opinią nie zostaną podjęte statutowe działania Urzędu.

„Instytut Globalizacji wyraża tym faktem zdumienie, że UOKiK odstępuje od działań w ochronie konkurencji, do czego został powołany. Dziwi również fakt, że w tak istotnej sprawie UOKiK jest reprezentowany jedynie przez osobę pełniącą obowiązki zastępcy dyrektora departamentu polityki konsumenckiej. Każe to wysnuć przypuszczenie, że troska o interes i dobro konsumentów oraz ochrona konkurencji w sektorze bankowym nie należą do głównych trosk UOKiK” – napisał w komunikacie Instytut Globalizacji, prywatny instytut spraw publicznych.

UOKiK podziela jednak opinię Instytut Globalizacji, że działania Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) uderzają w wolną konkurencję i tym samym szkodzą interesom konsumentów.

„Właściwym instrumentem ochrony konsumentów powinno być z jednej strony ich edukowanie w zakresie korzystania z ryzykownych instrumentów finansowych, z drugiej zaś – zwiększenie obowiązków informacyjnych banków. To bank – na podstawie już obowiązujących przepisów – powinien zapewnić konsumentom rzetelną i pełna informację na temat przysługujących im praw i obowiązków” – napisał UOKiK.

Urząd podkreślił, że dostrzega zagrożenie, jakie niesie ograniczenie możliwości udzielania kredytów walutowych, dla konkurencji w sektorze bankowym w segmencie kredytów hipotecznych. W jego opinii nowe regulacje nadzoru bankowego mogą utrudniać działalność kredytową tym bankom, które nastawione są, przede wszystkim, na udzielanie kredytów walutowych.

KNB wydała 21 marca „Rekomendację S” dotyczącą dobrych praktyk w zakresie ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie”, w której zaleciła m.in., aby począwszy od 1 lipca br. banki oferowały przede wszystkim kredyty hipoteczne w złotych, a jeśli klient zdecyduje się na kredyt denominowany w walucie obcej, by zdolność kredytową obliczać jak dla kredytów złotowych i powiększać kapitał kredytu do wyliczeń o dodatkowe 20%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK: Ograniczenia w udzielaniu kredytów walutowych idą zbyt daleko

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl