SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UPC przejmuje rywali

UPC Polska szykuje się do przejęcia czwartego co do wielkości gracza - Grupy Aster.

Rozmowy na temat fuzji - według informacji "GP" - toczą się między amerykańskim Liberty Global, właścicielem UPC Polska, a konsorcjum funduszy - właścicieli Grupy Aster, na czele których stoi amerykański Hicks Muse Tatę & Furst.

Marek Sowa, wiceprezes UPC Polska, nie komentuje sprawy ewentualnego przejęcia, zasłaniając się tajemnicą strategii firmy. Z kolei Robert Kołodziej, wiceprezes Grupy Aster, przyznaje, że o fuzji mówi się na rynku.

 - UPC jako duży inwestor branżowy w Polsce jest oczywiście naturalnym potencjalnym nabywcą Astera, niemniej rozmowy na temat ewentualnego przejęcia to domena właścicieli. Zarząd spółki koncentruje się na realizacji strategii i budżetu na rok 2005, czyli oferowaniu naszym obecnym i przyszłym klientom nowych usług - przyznaje "GP" Robert Kołodziej, wiceprezes zarządu Grupy Aster.

To, że UPC szykuje się do przejęć konkurentów, Marek Sowa przyznał jednak kilkadziesiąt dni temu w wywiadzie dla "GP". Ma ona zwiększyć liczbę abonentów przed wielkimi inwestycjami operatora - uruchomieniem telefonii oraz telewizji cyfrowej, która daje nowe możliwości, m.in. lepszą jakość obrazu i dźwięku, zamawianie filmów, wycinanie reklam z programu, dowolne jego przewijanie. Co prawda, UPC Polska mogłaby już wprowadzić te usługi, ale strategia firmy zakłada ich uruchomienie dopiero przy odpowiednio dużej liczbie abonentów. Tylko wtedy - zdaniem Marka Sowy - inwestycja będzie opłacalna.

 - To wymaga dużych nakładów finansowych, realnie poza zasięgiem małych i średnich graczy. Zwrot inwestycji w zaawansowane usługi jest możliwy tylko przy odpowiednim efekcie skali. Co więcej, otoczenie konkurencyjne również zmienia się w szybkim tempie i już wkrótce operatorzy będą musieli brać pod uwagę wzmożoną konkurencję ze strony telekomów oraz naziemnych multipleksów cyfrowych - mówi "GP" Marek Sowa.

Po połączeniu z Grupą Aster UPC Polska będzie miała 1,4 mln abonentów. Da to UPC Polska około jednej trzeciej rynku, na którym obecnie jest ponad 4,5 mln abonentów.

Według informacji "GP", UPC zainteresowana jest nie tylko Grupą Aster, ale także innymi operatorami z pierwszej piątki.

Marek Sowa uważa, że konsolidacja rynku pozwoli na skuteczną konkurencję z Telekomunikacją Polską, która ma obecnie dwa razy więcej abonentów niż wszyscy operatorzy kablowi razem wzięci, a będzie wkrótce także oferować dostęp do programów telewizyjnych, tak jak teraz operatorzy kablowi.

Jak podaje "GP" obecnie drugim co do wielkości operatorem na rynku jest Vectra, która ma 620 tys. abonentów. Operator kupił niedawno Śląską Telewizję Kablową, dzięki czemu zyskał ponad 100 tys. abonentów. I jak przyznaje jej wiceprezes Rafał Haniak, dalsza konsolidacja rynku to jeden z celów firmy. Trzecim operatorem jest Grupa Multimedia z 500 tys. abonentów, która kończy właśnie swoją fuzję z operatorem telekomunikacyjnym TeleNet i zamierza inwestować w rozwój telefonii oraz telewizji cyfrowej. Grupa Aster ma 465 tys. abonentów, a Telewizja Kablowa Poznań i operator TOYA - po 150 tys. abonentów. Pozostali gracze to lokalni operatorzy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UPC przejmuje rywali

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl