SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Urban do sądu

PO apeluje o wszczęcie śledztwa przeciwko Urbanowi

Liderzy PO Donald Tusk i Maciej Płażyński w liście otwartym domagają się od ministra sprawiedliwości Grzegorza Kurczuka wszczęcia z urzędu postępowania przeciwko Jerzemu Urbanowi za jego publikacje w "Nie" o papieżu.

Stojąc na straży państwa prawa jest Pan odpowiedzialny za ściganie takich form działalności, które, jak korupcja, szerzenie nienawiści rasowej czy obraza uczuć religijnych, prowadzą do erozji życia demokratycznego w państwie. Dlatego uważamy, że powinien Pan niezwłocznie zająć w tej sprawie publiczne stanowisko i wszcząć z urzędu postępowanie przeciwko Jerzemu Urbanowi - napisano w liście podpisanym przez Tuska i Płażyńskiego.

W opinii polityków Platformy, państwo i jego instytucje nie mogą być obojętne i nieme wobec działań, które w swych konsekwencjach są wymierzone w ład publiczny, zasady demokratycznego państwa oraz w społeczne zaufanie do nich.

Tusk i Płażyński są oburzeni artykułami Urbana, które ukazały się w jego tygodniku podczas ostatniej pielgrzymki papieża.

Teksty te w sposób ohydny, nie mający nic wspólnego nawet z ostrym, bulwarowym dziennikarstwem, szkalują osobę Jana Pawła II. W tym przypadku nie uznajemy argumentów, iż poglądy są kwestią gustu lub temperamentu ich autora - uważają przywódcy PO.

Politycy podkreślają też w liście, że PO zebrała w ciągu ostatnich tygodni ok. 20 tys. podpisów popierających zawiadomienie do sopockiej prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez redaktora naczelnego "Nie". Sprawa dotyczy jego tekstu "Obwoźne sado-maso".

Warszawska prokuratura prowadzi już - po odebraniu kilku innych zawiadomień o przestępstwie - postępowanie sprawdzające w sprawie artykułu Urbana. Może się ono zakończyć albo wszczęciem formalnego śledztwa, albo jego odmową.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Urban do sądu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl