SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

URE zgodzi się na podwyżkę taryfy gazowej

Urząd Regulacji Energetyki (URE) uważa proponowaną przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) 8-procentową podwyżkę taryfy gazowej za nieuzasadniona i poprosiło o jej skorygowanie, powiedział szef URE Leszek Juchniewicz.

Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej”, urząd zgodzi się na podwyżkę o 5-6%.

Oficjalna decyzja jest oczekiwana w przyszłym tygodniu.

„Poprosiliśmy o skorygowanie skali podwyżki, obecna nie ma uzasadnienia” – powiedział „Rz” Juchniewicz.

Gazeta napisała, że jeśli URE zgodzi się na podwyżkę o 5-6%, to całkowity wzrost cen gazu w tym roku sięgnie ok. 25%.

Na początku sierpnia PGNiG skorygowało swój wniosek o podwyżkę cen gazu dla odbiorów hurtowych. Obecnie spółka chce, żeby od 1 września 2006 roku taryfa wzrosła o 8,0% zamiast o 10,2%, jak wnioskowało wcześniej.

Według wyliczeń spółki w konsekwencji wprowadzenia zmiany taryfy PGNiG o 8%, rachunki za gaz dla odbiorców końcowych wzrosłyby miesięcznie średnio o ok. 3,4% (0,65 zł) – dla odbiorców wykorzystujących gaz do gotowania, o ok. 4,3% (2,74 zł) – dla odbiorców wykorzystujących gaz do gotowania i podgrzewania wody oraz o ok. 4,9% (11,20 zł) - w przypadku odbiorców korzystających z gazu do gotowania, podgrzewania wody i ogrzewania domów i mieszkań.

Na początku lipca PGNiG odwołało się od decyzji prezesa URE, który odmówił zatwierdzenia nowej, wyższej o 12% taryfy cen gazu dla odbiorców hurtowych.

PGNiG we wniosku złożonym do prezesa URE w dniu 10 maja br. wnioskowało o skorygowanie taryfy o 12% między innymi ze względu na znaczny wzrost kosztów zakupu gazu z importu (o 4,13%) oraz wyższy koszt zakupu walut (wzrost kursów walut o 8,4%), w których dokonywane są rozliczenia kontraktowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: URE zgodzi się na podwyżkę taryfy gazowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl