SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

URE zgodził się na podwyżkę cen gazu o 14,3%

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził podwyżkę taryfy gazowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), poinformowała spółka w komunikacie w piątek. Ceny wzrosną od 25 kwietnia średnio o 14,3%, a hurtowa cena gazu o 15,34%.

URE zgodził się na podwyżkę cen gazu o 14,3%

"Nowe ceny gazu PGNiG SA wprowadzi niezwłocznie, czyli po 14 dniach od daty opublikowania decyzji. Ich wzrost wyniesie średnio 14,3%. Wzrost samej hurtowej ceny za paliwo gazowe wyniesie 15,34%" - czytamy w komunikacie.

Spółka podkreśla, że zmiana cen gazu była niezbędna, zwłaszcza że ostatnią decyzję w tej sprawie URE podejmowało w połowie grudnia 2006 roku. "Wprowadzenie nowej taryfy gazowej jest konieczne m.in. z powodu znacznego wzrostu kosztów pozyskiwania paliwa gazowego z kontraktów importowych" - głosi komunikat.

Ceny gazu sprzedawanego obecnie przez PGNiG zostały wprowadzone 1 stycznia 2007 roku i były wyliczone na podstawie wskaźników z końca 2006 roku.

"Od tego czasu cena gazu z importu, uzależniona od cen ropy naftowej, wzrosła o ponad 40%. Tego wzrostu nie zrekompensował spadek kursu dolara do złotówki, a dodatkowo zmieniły się warunki prowadzenia działalności w sektorze gazowniczym. Dlatego, aby nie ponosić strat na sprzedaży gazu, PGNiG złożyło wniosek o zmianę taryfy już w listopadzie ubiegłego roku" - czytamy dalej.

Spółka podała, że niewprowadzenie od 1 stycznia 2008 roku nowej taryfy dla PGNiG oznacza utratę przychodów na sprzedaży gazu na poziomie 5-6 mln zł dziennie, co sumarycznie przełoży się na obniżenie przychodów na sprzedaży - od początku 2008 roku do czasu wprowadzenia nowej taryfy - o ponad 400 mln zł.

Dla spółek OSD z GK PGNiG oznacza to dodatkowe kilkadziesiąt milionów złotych mniej przychodów z tego okresu.

Spółka podała, że dla klientów indywidualnych, korzystających z kuchenek gazowych (taryfa W1), decyzja Urzędu Regulacji Energetyki oznacza średnio wzrost rachunków od 3,87 złotych do 5,01 złotych miesięcznie. "Użytkownicy kuchenek i podgrzewający wodę (taryfa W2) zapłacą więcej średnio od 11,92 do 15,60 złotych, a właściciele średniej wielkości domów (taryfa W3) muszą liczyć się ze wzrostem opłat miesięcznych od 37,49 do 48,43 złotych" - czytamy w komunikacie.

W połowie marca PGNiG przesłało do URE nową propozycję cennika, która przewidywała wzrost cen gazu od początku kwietnia o 28,0%. W poprzednim, złożonym do akceptacji Urzędu w zeszłym miesiącu, firma domagała się wzrostu ceny gazu o 33,7%.

Pod koniec lutego przedstawiciele PGNiG poinformowali, że liczą na podwyżkę taryf o ok. 30% od 1 kwietnia, a jeśli nie będzie podwyżki, spółka będzie ponosić straty z tej działalności. W I kw. 2008 roku z powodu braku podwyżki przychody PGNiG będą niższe o 300 mln zł i tak samo ma być w kolejnych kwartałach.

W lutym PGNiG złożyło do URE skorygowany wniosek o podwyżkę taryfy gazowej o ok. 30%, która miałaby obowiązywać od 1 kwietnia do końca roku. Nowa taryfa obowiązywała do końca roku.

Obowiązująca od 1 stycznia 2007 roku taryfa pozwoliła PGNiG podnieść ceny gazu o 9,9% i dzięki temu poprawić rentowność tego segmentu, która była na bardzo niskim poziomie.

  • Więcej informacji:
  • URE
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: URE zgodził się na podwyżkę cen gazu o 14,3%

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl