SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Vectra przegrywa z Zaiks-em

Przełom w sprawach sporów pomiędzy ZAiKS-em i operatorami kablowymi?

28 czerwca 2005 r. Sąd Okręgowy w Elblągu, w sprawie prowadzonej przez ZAiKS przeciwko Telewizji Kablowej Vectra S.A. wydał wyrok, zasądzający na rzecz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS kwotę stanowiącą 3,5% wpływów operatora sieci kablowej, związanych z prowadzoną działalnością operatorską, za okres V - XII 2003 r., w którym to okresie stron nie łączyła już umowa licencyjna, wypowiedziana przez Vectrę.

O tym fakcie poinformował wczoraj Wirtualnemedia.pl Krzysztof Szuster, Zastępca Dyrektora Generalnego Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

W bardzo szczegółowym, precyzyjnym i wnikliwym uzasadnieniu Sąd rozstrzygnął wiele kwestii spornych pomiędzy ZAiKS-em a operatorami sieci kablowych, które w 2003 r. wypowiedziały umowy licencyjne.
I tak:
1. Płacenie przez operatora kwoty 0,3% wpływów oznacza, że co do zasady uznaje on roszczenia ZAiKSu, a istota sporu sprowadza się do kwestii prawnych i wysokości wynagrodzenia.
2. ZAiKS-owi służy domniemanie uprawnień i legitymacji procesowej na podstawie art.105 pr. aut. i fakt powołania się przez ZAiKS na to domniemanie zwalnia ZAiKS z obowiązku wskazania konkretnych przypadków wykorzystywania utworów ze swojego repertuaru, a generalne określenie kategorii utworów zarządzanych przez ZAiKS jest w tym zakresie wystarczające.
3. Decyzja Ministra Kultury i Sztuki /MKiS/, zezwalająca ZAiKS-owi na zbiorowy zarząd prawami określonych kategorii utworów, dotyczy także w brzmieniu pierwotnym tj. "równoczesne i integralne nadanie utworu nadawanego przez inna organizację telewizyjną lub radiową", utworów reemitowanych przez operatorów sieci kablowych.
4. Dla obowiązywania decyzji MKiS zezwalającej ZAiKS-owi na zbiorowy zarząd nie jest konieczne opublikowanie tej decyzji w Monitorze Polskim - publikacja ma charakter informacyjny, a nie konstytutywny.
5. Zapis art. 70 ust.2 pkt 3 "lub poprzez inne środki publicznego udostępniania utworów" dot. m.in. reemisji utworów w sieciach kablowych.
6. Autorom tzw. "wkładów twórczych" w utworze audiowizualnym przysługuje prawo do wynagrodzenia, niezależnie od praw producenta tego utworu, a zobowiązanym do zapłaty tego wynagrodzenia jest m.in. operator sieci kablowej jako "korzystający z utworu audiowizualnego".
7. ZAiKS jest "właściwą organizacją zbiorowego zarządzania" w rozumieniu art.70 ust.3 pr. aut..
8. Stowarzyszenie Filmowców Polskich /SFP/ zarządza prawami do utworów audiowizualnych jako całości, a ZAiKS zarządza prawami do utworów eksploatowanych w ramach utworu audiowizualnego i tym samym zakresy tych zarządów w żaden sposób się nie pokrywają. Fakt posiadania przez SFP zezwolenia na zbiorowe zarządzanie nie uchyla domniemania z art.105 pr. aut. przysługującego ZAiKS-owi.
9. Dla wykazania przez SFP praw do utworów reemitowanych w sieciach kablowych nie jest wystarczające przedstawienie listy 240 scenarzystów oraz oświadczenia, że reprezentuje około 70% majątkowych praw autorskich wykorzystywanych w sieciach kablowych - zdaniem Sądu przyjęcie przez Vectrę tych oświadczeń jako dowodu, że SFP przysługują prawa do reemitowanych utworów było wynikiem "nadmiernego optymizmu pozwanej" i "skoro pozwana powoływała się tylko na treść tego oświadczenia - nie zostało ono także w żaden wiarygodny sposób udowodnione przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich w trakcie zawierania umów z pozwaną".
10.  ZAiKS ma prawo żądać stosownego wynagrodzenia od operatora sieci kablowej, nawet jeżeli Tabela Wynagrodzeń Autorskich zatwierdzona przez Komisję Prawa Autorskiego utraciła w toku postępowania walor ostatecznej decyzji.
11. Żądana przez ZAiKS stawka 3,5% spełnia przesłanki art.110 pr. aut., to znaczy, że pozostaje w zgodzie z wysokością wpływów osiąganych z korzystania z utworów oraz z charakterem i zakresem korzystania z tych utworów przez operatora sieci kablowej. Stawka ta uwzględnia także to, że korzystający z praw objętych zbiorowym zarządem znajdujący się w analogicznym położeniu, powinni być traktowani identycznie.
12. Nie było żadnego powodu prawnego ani faktycznego do wypowiedzenia przez Vectrę umowy i obniżenia wynagrodzenia do stawki 0,3%, w szczególności nie zmieniła się prowadzona przez Vectrę działalność gospodarcza w zakresie prowadzonej działalności operatorskiej, nie zmienił się sposób korzystania z utworów reprezentowanych przez ZAiKS, nie zmienił się krąg odbiorców programów zaś zmiana statutu prawnego /uchylenie licencji ustawowej była jak napisał Sąd "niewątpliwie tylko pretekstem dla usprawiedliwienia działań pozwanej, a nie ich powodem".

- Wyrok nie jest prawomocny, ale biorąc pod uwagę wielkość operatora sieci kablowej /jeden z trzech największych w Polsce/ i wagę oraz wnikliwość uzasadnienia wyroku przez Sąd, wyrok ten niewątpliwie stanowi przełom w prowadzonych przez ZAiKS procesach przeciwko operatorom sieci kablowych - powiedział nam Krzysztof Szuster.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Vectra przegrywa z Zaiks-em

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl