SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Video reklamy coraz popularniejsze

Film reklamowy powoli przestaje być domeną telewizji, a coraz częściej wykorzystywany jest przez twórców serwisów WWW i przy emisji reklam internetowych.

Zjawisko przenikania filmu i reklamy "telewizyjnej" do Internetu jest możliwe głównie dzięki rozwojowi technologicznemu i coraz bardziej powszechnemu szerokopasmowemu dostępowi do sieci.

Według IAB Polska wydatki na reklamę internetową w pierwszym kwartale br. w Polsce wzrosły o 43%, a Internet był najszybciej rozwijającym się medium reklamowym. Coraz wyższy udział Internetu w budżetach reklamowych firm widać przede wszystkim w samej sieci. Coraz częściej widać także, że kampanie internetowe nie są osobnymi akcjami promocyjnymi, ale jednym z elementów szerokich działań reklamowych firm. Wzrasta ilość reklam pokazywanych w sieci, gdzie wykorzystywany jest tzw. streaming video. Mocniejsze i lepiej wyposażone komputery użytkowników, a przede wszystkim coraz większa ilość łącz szerokopasmowych sprawiają, że w Internecie można emitować reklamy podobne do tych, które spotykamy w telewizji.

Spoty reklamowe
Emitowanie materiałów video w sieci jest możliwe głównie za sprawą szerokopasmowego dostępu. Użytkownicy takich łącz mogą oglądać filmy dobrej jakości bez konieczności długiego czekania na ich ściągniecie. W przypadku emisji reklam, bardzo ważny jest mechanizm detekcji pasma. Dzięki niemu wiadomo, czy internauta korzysta z szybkiego, czy wolnego łącza. W tym pierwszym przypadku pokazywana jest reklama filmowa, w tym drugim natomiast, można pokazać statyczny obraz (np. tradycyjny banner reklamowy). Filmy reklamowe pokazywane w Internecie zazwyczaj zaopatrzone są w standardowe kontrolki do nawigacji, które pozwalają na zatrzymanie, wznowienie czy przewinięcie filmu.

Samo pokazywanie reklam video przypomina emisje normalnych reklam - mogą one pojawiać się w różnych rozmiarach i z wykorzystaniem różnych form reklamowych, np. jako pop-up (wyskakujące okienko). Strumień video i audio można także wykorzystywać w przypadku tradycyjnych mailingów.

Witryny pełne filmów
Ruchomy obraz przenika do Internetu nie tylko za sprawą reklam, ale także dzięki twórcom stron WWW. Dzięki technologii i nowym programom komputerowym agencje kreatywne zyskały nowe możliwości w zakresie budowy witryn. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej zaawansowanych programów wspierających twórców stron jest Macromedia Flash 8. Narzędzie to pozwala na wbudowanie w witrynę bardzo wysokiej jakości elementów video, które jednocześnie mają bardzo małe rozmiary. Możliwości jakie zyskali autorzy stron sprawiają, że w niektórych przypadkach można mówić nie tyle o "wykonaniu" strony WWW, co o jej "kręceniu" (wykorzystane na potrzeby WWW filmy kręcone są przez profesjonalne ekipy przy udziale aktorów).

Nowe możliwości
Dalszy rozwój reklamy telewizyjnej w Internecie jest bardzo ściśle związany z rozwojem technologicznym. Bez szybkich i wydajnych łącz ta forma reklamy nie ma racji bytu. Na szczęście szerokopasmowy Internet rozwija się coraz szybciej, a rywalizacja o klienta skutkuje niższymi cenami. Mimo pewnych ograniczeń technologicznych, taka forma reklamy w Internecie ma pewną przewagę nad telewizją. Zniecierpliwiony telewidz może przełączyć kanał, albo wyjść w trakcie emisji reklamy. W Internecie natomiast można wykorzystać pewien element warunkowości – dany materiał (np. film) można oglądnąć bez opłaty, ale poprzedzony jest on spotem reklamowym, którego nie ma możliwości wyłączyć. To daje pewność, że reklama zostanie obejrzana.

Internet coraz bardziej wypełniony jest treściami multimedialnymi - różnego rodzaju programami, filmami, teledyskami, przekazami sportowymi itp. Jest rzeczą naturalną, że spoty reklamowe bardzo szybko się w tych treściach pojawią - informuje internetowa agencja reklamowa IDMnet.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Video reklamy coraz popularniejsze

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl