SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Vodafone utrudnia start czwartej sieci komórkowej

Wczoraj nowa sieć komórkowa P4 złożyła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o wydanie decyzji określającej warunki współpracy w zakresie korzystania przez P4 z usług roamingu krajowego.

P4 musiał to zrobić, gdyż umowę o roamingu krajowym P4 z siecią Plus zablokował Vodafone, mniejszościowy udziałowiec Plusa.

- Po wynegocjowaniu i uzgodnieniu z Zarządem firmy Polkomtel obszernej i kompleksowej Umowy regulującej  zasady korzystania przez P4 z usług Roamingu Krajowego w sieci Polkomtel, byliśmy zmuszeni do złożenia na ręce Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosku o wydanie decyzji określającej warunki współpracy. Krok ten był konieczny aby zapewnić szybką realizację uzgodnionej i parafowanej Umowy. Pomimo spotkań Prezesów obu firm z przedstawicielami Regulatora, na których Polkomtel i P4 potwierdziły uzgodnienie umowy, stało się oczywiste, że wyjaśnienia - których domagał się zagraniczny  udziałowiec mniejszościowy firmy Polkomtel od Prezesa UKE - nie zostały zaakceptowane - poinformowała Magdalena Sawicka, PR & Communication Manager P4 Sp. z o.o.

- Wzbudziło to nasze zdziwienie, gdyż demonstruje nieprzychylne stanowisko tego udziałowca w sprawie rozpoczęcie wzajemnie korzystnej współpracy P4 i Polkomtel której umowa ta będzie przynosiła znaczące zyski.  Wydaje się że celem tego działania jest utrudnianie firmie P4 wejścia na rynek Polski oraz że działanie to skierowane jest przeciwko polskim konsumentom.

Stanowisko to budzi tym większe zdziwienie, że ten sam zagraniczny udziałowiec odnosił korzyści z zawierania podobnych umów w innych krajach Europy i Azji.
Dlatego podejrzewamy, że proces „wyjaśniania” jest elementem taktyki opóźniania, stosowanym przez tego udziałowca, a w związku z tym uważamy, że w najlepszym interesie firmy P4, polskiego rynku telekomunikacyjnego oraz polskich konsumentów należy poszukiwać rozwiązanie zaistniałej sytuacji poprzez rozstrzygnięcie decyzją Prezesa UKE.

W dalszym ciągu planujemy rozpoczęcie świadczenia usług w czwartym kwartale br., aby to jednak było możliwe, konieczne jest szybkie wydanie przez Prezesa UKE decyzji określającej warunki współpracy pomiędzy P4 i Polkomtel S.A. Przyjmując, że decyzja zostanie podjęta szybko a jej wdrożenie będzie przebiegało bez zbędnych opóźnień, obecna sytuacja nie wpłynie znacząco ani na nasze inwestycje ani na proces budowy naszej firmy w tym plany rozwoju zatrudnienia.Jesteśmy przekonani, że zapewnimy terminową realizację zawartej umowy - dodała Sawicka.

P4 zamierza zainwestować w Polsce około miliarda dolarów (700 mln euro) w ciągu najbliższych 5-6 lat. Spółka P4 w IV kwartale rozpocznie świadczenie usług jako czwarty operator telefonii komórkowej. 
 
W ciągu 10 lat firma chce mieć 17-25 proc. polskiego rynku.

P4 (Project 4) to nazwa projektu, a nie ostateczna nazwa sieci. Przed rozpoczęciem świadczenia usług nazwa prawdopodobnie ulegnie zmianie. Firma chce postawić na tzw. usługi trzeciej generacji, oferując oprócz klasycznej telefonii komórkowej także wiele usług związanych z multimediami, telewizją, internetem i różnymi aplikacjami mobilnymi. Początkowo sieć chce skupić się na zdobyciu głównie klientów indywidualnych.

P4 zatrudnia obecnie w Polsce prawie 160 osób, a prawie drugie tyle będzie pracować w pierwszym okresie w centrum obsługi klienta, które na potrzeby operatora tworzy firma Arvato Service. Na dokonane i planowane nakłady inwestycyjne firmy składa się m.in. 350 mln zł opłaty koncesyjnej, warta 150 mln euro (ok. 600 mln zł) umowa z firmą dostarczającą infrastrukturę oraz umowa z firmą informatyczną Comverse, która dostarczy usługi związane z billingami i rozliczeniami. Kontrakt ten ma wartość ok. 25 mln USD (ok. 75 mln zł).

P4 należy w 70 proc. do islandzkiego funduszu inwestycyjnego Novator, który zaangażowany jest również w przedsięwzięcia telekomunikacyjne m.in. w Finlandii, Bułgarii i Czechach. 30 proc. udziałów należy do Netii, z którą P4 zamierza współpracować.

Dotychczas usługi telefonii komórkowej w Polsce świadczą firmy PTC, Centertel i Polkomtel.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Vodafone utrudnia start czwartej sieci komórkowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl