SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W KRRiT bez zmian - SLD dalej górą

KRRiT uzupełniła rady nadzorcze TVP i Polskiego Radia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uzupełniła dzisiaj skład rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia, których kadencja upływa za miesiąc. Wakat w radiu publicznym zajmie prof. Janusz Adamowski z Uniwersytetu Warszawskiego, zaś w telewizji - bankowiec Anna Milewska.

Dyrektora Instytutu Dziennikarstwa UW Adamowskiego zgłosił do rady nadzorczej PR sekretarz KRRiT Włodzimierz Czarzasty. Jego kontrkandydatką była rekomendowana przez byłego szefa Rady Juliusza Brauna Mira Bielecka. Kierowała ona przez trzy kadencje publicznym Radiem Kielce. Obok Brauna poparł ją tylko Jarosław Sellin.

Również tylko dwa głosy uzyskał kandydat Brauna do Rady Nadzorczej TVP - specjalista m.in. w dziedzinie ekonomiki mediów prof. Tadeusz Kowalski z UW. Niezwiązana wcześniej z mediami dyrektor oddziału Banku Współpracy Europejskiej Annę Milewską zgłosiła zaś szefowa Rady Danuta Waniek.

Adamowski zastąpi w Radzie Sławomirę Łozińską, którą prezydent Aleksander Kwaśniewski powołał pod koniec kwietnia na członka KRRiT.

Z kolei wakat w radzie TVP powstał w związku z rezygnacją w kwietniu Anny Popowicz. Rezygnacja ta była protestem m.in. przeciwko dalszemu pełnieniu funkcji prezesa telewizji przez Roberta Kwiatkowskiego, o którego zawieszenie dwukrotnie apelowała sejmowa komisja śledcza, badająca sprawę Rywina.

Wbrew zapowiedziom KRRiT nie wybrała natomiast dzisiaj składu nowych rad nadzorczych 17 spółek rozgłośni regionalnych. Przyjęła jedynie regulamin ich wyboru, do którego ma dojść jutro.

Po raz pierwszy jeden z członków Rady - Jarosław Sellin przedstawi kandydatury zgłoszone bezpośrednio przez środowiska twórcze, dziennikarskie i biznesowe. Kilka tygodni temu wysłał do 14 organizacji list z apelem o zgłaszanie kandydatów. Spośród nadesłanych Sellin zamierza zgłosić 89 nazwisk.

Taki wybór członków rad nadzorczych jest - jego zdaniem - szansą na odpartyjnienie mediów publicznych.
5 czerwca zaś KRRiT ma wybrać nowe składy rad nadzorczych tzw. dużych mediów - TVP i PR. Najpewniej pozostaną w nich już świeżo wybrani - Milewska i Adamowski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W KRRiT bez zmian - SLD dalej górą

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl