SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W poniedziałek ukaże się "Polski ogień"

Projekt Tam Tam i Germaican Records przedstawia artystów polskiej sceny reggae/dancehall śpiewających na znanych oraz premierowych riddimach autorstwa Pionear’a – szefa i głównego producenta Garmaican - i jego przyjaciół-producentów: Pete Fox z Seeed, Tom, Bassrunner i Stereotyp.

Historia zaczęła się w Londynie – od zakupu niepozornego singla, który szybko okazał się niezwykły. Numer Anthony B „Water Pumpee’ ” na rytmie Doctor’s Darling błyskawicznie zdobył ogromną popularność w całym reggae’owym świecie. Za jego sprawą Pionear stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych europejskich producentów reggae. Tak rozchwytywanym, że wszelkie próby kontaktu po wydaniu singla okazały się bezskuteczne. Telefon był wciąż zajęty.

W końcu udało się - rok później, w grudniu 2004 roku płyty Germaican były dostępne w dystrybucji TamTam, a w kwietniu 2005 soundsystem Germaican Scout po raz pierwszy występował w Polsce. Już po pierwszych dniach trasy okazało się, że wychowany w NRD Pionear świetnie czuje polskie klimaty, począwszy od muzyki, a skończywszy na klasycznych polskich filmach – takich jak Janosik, Czterej Pancerni i … Bolek i Lolek. Oprócz polskich dobranocek załoga Germaican Scout była pod wielkim wrażeniem rozwijającej się  tak dynamicznie polskiej sceny reggae. Kilka tygodni później ruszyła praca nad projektem Polish Stars – Pionear zaoferował swoje kompozycje i producenckie doświadczenie, a TamTam rozpoczął zbieranie nagrań demo. Po trwającej ponad pół roku wstępnej selekcji artystów i piosenek powstał pierwszy zarys listy utworów, która jeszcze niejednokrotnie miała się zmienić.

W połowie stycznia 2006 roku przy pomocy Kuby1200 z soundsystemu EastWestRockers podczas sesji nagraniowej zarejestrowaliśmy w Opolu pierwszych osiem piosenek. Jeszcze w lutym podczas kolejnej wizyty Pionear’a w warszawskim studiu Kings Tone nagraliśmy kolejnych dziesięć utworów. Okazało się, że talent i możliwości polskich wokalistów przerosły oczekiwania wszystkich zainteresowanych – z samymi artystami włącznie !

Spośród szesnastu pojawiających się na albumie kompozycji – podkładów (w tradycji reggae nazywanych riddimami) aż pięć to kompozycje mało znane szerszej publiczności, zaś jedna z nich będzie miała swoją premierę w Polsce:

Riddim Money Bag – oparty na klasycznym przeboju rocksteady z repertuaru legendarnej grupy The Pioneers, został wyciągnięty z magicznej szuflady, w której Pionear trzyma niezliczone (i niewykorzystane jeszcze) podkłady, które nagrał w przeciągu ostatnich 10 lat.

Naszym zdaniem Money Bag ma szansę stać się przebojem nie tylko w Polsce - dlatego planujemy wydanie dwóch serii singli z udziałem polskich i zagranicznych artystów (pierwsza seria ukazała się na początku maja);

Album „POLSKI OGIEŃ” to pierwsza na polskiej scenie reggae/dancehall płyta zrealizowana przez światowej klasy producenta. Na tych samych riddimach Pionear nagrywał piosenki z największymi wokalistami z Jamajki, takimi jak Capleton, Sizzla, Michael Rose, Luciano, Gregory Isaacs, nie wspominając o niemieckich artystach - Seeed, Gentelman, czy  Ill Inspecta.

W czasie, gdy muzyka reggae/dancehall zdobywa w Europie coraz większą popularność, ten album jest jednym z dowodów na to, że renesans fascynacji kulturą i muzyką Jamajki nie ominął także Polski. Podczas pracy z Polakami Pionear był pod wrażeniem oryginalnego – jak sam twierdził – stylu artystów łączącego jamajską formę i inspirację z gorącym słowiańskim duchem. Muzyce towarzyszą teksty w świeży, a niekiedy bardzo bezpośredni sposób opisujące rodzimą, nadwiślańską rzeczywistość.

„Polski ogień” to jest nasze „Fire Burn!” - jamajskie zawołanie o podtrzymanie ognia, który płonie w sercu każdego prawego człowieka. Ognia, który pewnego dnia strawi całe zło tego świata.   Wybierając tytuł albumu zorientowaliśmy się, że tak wiele utworów na tej kompilacji traktuje właśnie o Ogniu i Światłości, a te które nie mówią o tym bezpośrednio, niosą ze sobą ognistą energię. Stąd też Ogień, jako tytuł i motyw przewodni tej kompilacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W poniedziałek ukaże się "Polski ogień"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl