SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W sierpniu do funduszy 1,6 mld zł nowych środków

Na rachunki funduszy inwestycyjnych wpłynęło w sierpniu 1,6 mld zł nowych środków.

 Od początku roku TFI pozyskały ponad 16 mld zł nowych aktywów, podczas, gdy w całym 2005 roku było to 18,6 mld zł, wynika z raportu Analiz OnLine, firmy monitorującej rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Najlepsze pod względem osiągniętego salda wpłat i umorzeń do swoich produktów okazało się ING TFI, które w sierpniu pozyskało około 814 mln zł nowych aktywów, co stanowi ponad 50% napływu netto do produktów wszystkich towarzystw. Około 800 mln zł wpłynęło w sierpniu do funduszu parasolowego ING.

Według szacunków Analiz OnLine, w ciągu ostatnich 2 miesięcy ING TFI zgromadziło prawie 1,5 mld zł nowych aktywów, co pozwoliło mu zwiększyć udział w rynku o 1,2 pkt. proc. do 12,2%.

Na drugiej pozycji, daleko jednak za ING TFI znalazło się BPH TFI, któremu udało się zgromadzić nowe aktywa wartości 178 mln zł, dzięki czemu udział w saldzie wpłat i umorzeń dla wszystkich produktów wyniósł 11%.

Poza TFI zajmującymi dwie pierwsze pozycje w sierpniu, saldo napływu nowych środków wyższe od 100 tys. zł zanotowały BZ WBK AIB TFI, PKO TFI i Skarbiec TFI.

W przypadku czterech towarzystw – TFI Banku Handlowego, KBC TFI, TFI Allianz oraz SEB TFI sierpniowe saldo wpłat i umorzeń okazało się ujemne. Największy odpływ środków (67 mln zł) zanotowało TFI Banku Handlowego.

W sierpniu funduszem, do którego wpłynęło najwięcej nowych aktywów okazał się ING Parasol SFIO Subfundusz Stabilnego Wzrostu, który pozyskał 362 mln zł nowych środków.

Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się w sierpniu fundusze inwestujące całość lub znaczną część aktywów na rynku akcji. Do funduszy stabilnego wzrostu (SWP), zrównoważonych i stabilnego wzrostu (MIP) oraz akcyjnych (AKP) napłynęło łącznie około 1,7 mld zł nowych środków.

Około 64 mln zł nowych aktywów netto pozyskały również fundusze akcji zagranicznych.

„Zdecydowanie niekorzystna atmosfera panuje nadal wśród funduszy obligacji, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. W sierpniu z rachunków należących do grup funduszy polskich obligacji (PDP), obligacji europejskich (PDE) oraz amerykańskich (PDU) odpłynęło łącznie około 291 mln zł” – czytamy w raporcie Analiz OnLine.

Łącznie w grupie 233 funduszy ujemne saldo wpłat i umorzeń zanotowało w sierpniu 70 funduszy, dla 53 produktów saldo wyniosło 0, a dla 110 funduszy saldo było dodatnie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W sierpniu do funduszy 1,6 mld zł nowych środków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl