SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Waldemar Krzystek, Kinga Dębska i Sławomir Jóźwik wyreżyserują seriale dla TVP

Podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni Telewizja Polska ogłosiła szczegóły projektów serialowych, które zostaną zrealizowane w latach 2017 i 2018. Reżyserią nowych seriali zajmą się m.in. Waldemar Krzystek, Sławomir Jóźwik i Kinga Dębska - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Jacek Kurski, fot. Łukasz BrzezickiArticle

W ramach programu Nabór, Ocena, Selekcja (NOS) - w okresie od czerwca do połowy lipca - do Telewizji Polskiej napłynęły 143 projekty, z czego 124 scenariusze skierowano do oceny przez ekspertów. Niektóre propozycje nie spełniały oczekiwań TVP - jak podano na prezentacji - m.in. ze względów obyczajowych.

- Patrzę na NOS długofalowo, ponieważ program powinien być odkurzaczem najlepszych projektów jakie są na rynku poza TVP, takich, które do tej pory były łupem wielkich oligarchów producenckich. Dzisiaj Telewizja Polska odnajduje się jako pracodawca dla najlepszych scenarzystów - wyjaśniał na spotkaniu z twórcami prezes Jacek Kurski.

Każdy projekt oddzielnie oceniali dwaj recenzenci wewnętrzni i zewnętrzni. Musieli oni opisać mocne i słabe strony scenariusza oraz przyznać punkty, z których później wyciągnięto średnią. W przypadku gdy zgłoszona do NOS propozycja serialowa została oceniona przez obu ekspertów w skrajnie różny sposób, TVP przydzielała projektowi trzeciego recenzenta, a jego noty były brane pod uwagę przy wyciąganiu średniej ocen.

W taki sposób w każdej z dziesięciu kategorii powstał ranking scenariuszy. Do realizacji wybrano projekty z największą liczbą punktów. Wewnętrzna komisja Telewizji Polskiej spotkała się już z twórcami.

- To jest próba przywrócenia kreacji do Telewizji Polskiej, bo TVP może być pracodawcą dla najlepszych scenarzystów i najlepszych deweloperów projektów. Te wszystkie projekty można w TVP prowadzić na zasadzie inkubatora twórczości i kreacji, od pomysłu do zamkniętego developmentu - podkreślał Kurski.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, decyzje produkcyjne mają zapadać na przełomie grudnia i stycznia. Jeszcze w tym miesiącu TVP zdecyduje o developmencie konkretnych scenariuszy, a umowy z ich twórcami nadawca podpisze na początku października.

Opisy 10 wybranych projektów, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl:

Telewizja Polska wyprodukuje trzy wieczorne seriale historyczne, a będą to: „Dom pod Dwoma Orłami”, „Ludzie i bogowie” oraz „Oporni”. Serial „Dom pod Dwoma Orłami” został zgłoszony przez Waldemara Krzystka. Projekt, który ma zapewnione dodatkowe wsparcie finansowe spoza TVP, opowie o dziejach Polski na przecięciu epok i różnych kultur.

Kolejnym serialem historycznym są „Ludzie i bogowie” Sławomira Jóźwika. Fabuła rozegra się w czasach II Wojny Światowej i skupia się na egzekutorach Armii Krajowej.

Projekt serialu „Oporni” zgłosił regionalny ośrodek TVP3 Katowice. Będzie to historia o Solidarności Walczącej, rozgrywająca się między 1981 a 1989 rokiem. Ten projekt pozostaje we wstępnej fazie, a development może potrwać dłużej niż w przypadku pozostałych scenariuszy. Telewizji Polskiej podoba się jednak ta propozycja i dlatego chce rozpocząć przygotowania do jej realizacji.

Do popołudniowego pasma Jedynki lub Dwójki trafi nowa telenowela pt. „Leśniczówka”, w której akcja dzieje się w tytułowej leśniczówce. Ma to być bardzo nowoczesna produkcja, która pokaże życie bohaterów, mieszkających w lesie, z daleka od wielkiego miasta. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, być może telenowela pojawi się na antenie już w marcu 2017 roku.

W kategorii serial paradokumentalny zwyciężył projekt „Za chlebem”. Serial przybliży tematykę migracji, ale z punktu widzenia emigranta, który wiele lat temu przyjechał do Polski. Pojedzie on z kamerą do państw, w których osiedlają się polscy emigranci (m.in. Irlandia, Anglia, Norwegia) i porozmawia z Polakami.

„Niebo” to serial kryminalny, w którym fabuła toczy się w małej miejscowości na północy Polski. Bohaterowie będą zmagać się z bardzo zakręconą zagadką kryminalną z przeszłości. W scenariuszu nie brakuje wątków metafizycznych. Stylistycznie ma nawiązywać do skandynawskich produkcji z tego gatunku.

Kolejnym serialem kryminalnym wybranym w ramach NOS, jest „Miasto skarbów”. Bohaterkami będą dwie siostry, będące po przeciwnej stronie barykady - jedna ściga, a druga jest ściganą.

Jako wieczorny serial sensacyjny zakwalifikowany został projekt pt. „Uwięzieni”, który - według jego twórców - ma być inspirowany amerykańskim serialem „Prison Break”. Jednak akcja serialu osadzona będzie w okresie stalinowskim, czyli w pierwszej połowie lat 50. TVP ocenia, że ten projekt ma ogromny potencjał do koprodukcji międzynarodowej.

„Jutro będzie wczoraj” to nietypowy sitcom komediowy, opowiadający o dwóch mężczyznach, którzy w wyniku kontaktu z kręgami zbożowymi w Wylatowie zostają przeniesieni w czasie. Widzowie zobaczą, jak bohaterowie radzą sobie z PRL-owską rzeczywistością.

Krótkim półgodzinnym serialem komediowym będzie „Operacja Ojciec” - serial ma być emitowany w weekendy i w przyszłości może zastąpić „Rodzinkę.pl”. Głównym bohaterem serialu jest mężczyzna, który musi sobie poradzić z wychowaniem czwórki dzieci po tym jak żona od niego odchodzi.

Ostatnim projektem, nad którym pracuje TVP, jest „Rodzina” - serial obyczajowy z 45-minutowymi odcinkami, który do NOS zgłosiła firma Akson Studio. Reżyserem i scenarzystą będzie Kinga Dębska, twórczyni m.in. filmu „Moje córki krowy” oraz reżyserka „Barw szczęścia”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Waldemar Krzystek, Kinga Dębska i Sławomir Jóźwik wyreżyserują seriale dla TVP

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hahaha
AMBITNIE, tyle powiem.
odpowiedź
User
widz
PRL ciągle żywy... :D ciągle Ci sami i oczywiście Akson ;)
akcja serialu codziennego w leśniczówce pewnie będzie trzymała w napięciu... :D
odpowiedź
User
Iwona
Brawo TVP Katowice! Szacunek dla nowego kierownictwa Ośrodka. Obawiam się jednak, że Wasza aktywność zacznie niektórych uwierać jak kolec w dupie.
odpowiedź