SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

61 proc. Polaków zamierza obchodzić walentynki

Święto Zakochanych cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Ponad 60 proc. z nas zamierza w tym roku obchodzić walentynki. Świętować będziemy przede wszystkim z partnerami, ale także z przyjaciółmi i rodziną - wynika z badania "Barometr Providenta".

fot. Shutterstock.comArticle

Walentynki zamierza w tym roku obchodzić 61 proc. Polaków, podczas gdy w ubiegłym roku odsetek świętujących wyniósł zaledwie 39 proc.

Walentynki najpopularniejsze są wśród 30- i 40-latków. W tych grupach wiekowych świętować zamierza ponad 70 proc. respondentów. Wśród 20-latków ten odsetek także jest wysoki i wynosi 65 proc. Choć najbardziej sceptycznie do Święta Zakochanych podchodzą seniorzy, to spośród osób 60+ zamierza je obchodzić niemal połowa badanych.

Kolacja, słodycze i kwiaty - najpopularniejsze prezenty

Uczucie i przywiązanie najchętniej okazujemy przygotowując romantyczną kolację w domu – takie plany na ten rok zadeklarowała aż 1/3 badanych. Na kulinarny prezent dla drugiej połówki częściej decydują się kobiety. 40 proc. z nich zamierza własnoręcznie przygotować wyjątkowy posiłek. Polacy chętnie świętują także w restauracji – tak wskazało niemal 30 proc. respondentów. Co czwarty badany podaruje ukochanej osobie słodycze. Ten sposób okazywania uczuć większą popularnością cieszy się wśród mężczyzn. 30 proc. z nich ma w planach słodki prezent.

Wśród upominków wręczanych przez panów, tradycyjnie królują jednak kwiaty (niemal 45 proc. z tej grupy). Mężczyźni zdecydowanie częściej niż kobiety w prezencie chcą dać biżuterię. Natomiast Walentynki w kinie lub teatrze cieszą się takim samym zainteresowaniem wśród obu płci. Na atrakcje kulturalne zdecyduje się 1/5 badanych w obu grupach.

Rosną walentynkowe wydatki

Plany walentynkowe wymagają pewnych nakładów finansowych. W tym roku na ich realizację zamierzamy wydać średnio 143,4 zł. To o ok. 40 zł więcej niż rok temu.

14 lutego najchętniej spędzamy oczywiście z drugą połówką. Tak wskazało 90 proc. badanych obchodzących Walentynki. Coraz częściej decydujemy się jednak na świętowanie z przyjaciółmi. W 2020 roku niemal co dziesiąty badany chce spędzić Walentynki w gronie bliskich znajomych. Natomiast 3 proc. planuje spotkać się z rodzicami. Wśród rozwiedzionych osób, które zamierzają obchodzić to święto, 30 proc. spotka się z przyjaciółmi.

Prawie 40 proc. badanych niezainteresowanych Świętem Zakochanych zwraca uwagę, że uczucia należy okazywać każdego dnia. Niewiele ponad 30 proc. uważa, że brakuje im towarzystwa. Natomiast 27 proc. twierdzi, że jest to komercyjny zwyczaj.

"Barometr Providenta" to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zostało zrealizowane przez spółkę Danae w dniach 20-24 stycznia 2020 r., metodą CAWI, na próbie N=1413 dorosłych Polaków.

Dołącz do dyskusji: 61 proc. Polaków zamierza obchodzić walentynki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl