SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Walka mediów publicznych o abonament

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poparła apele prezesów mediów publicznych o zwiększenie i stabilizację wpływów z abonamentu

 Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poparli wczoraj działania prezesów mediów publicznych - Telewizji Polskiej S.A. i Polskiego Radia S.A. na rzecz pozyskiwania większych wpływów z abonamentu - poinformowała Dorota Jasłowska. rzeczniczka przewodnicz±cej KRRiT.

W toku dyskusji pojawiły się głosy, że przede wszystkim należy dążyć do należytego wykorzystania przepisów prawa już istniejącego, a więc regulacji zawartych w ustawie o radiofonii i telewizji z 29 grudnia 1992 roku. Przepisy tej ustawy powierzały obowiązek pobierania opłat abonamentowych ministrowi łączności, a ten przekazał te uprawnienia Poczcie Polskiej.

Rzecz w tym, że zobowiązana do tych czynności Poczta Polska nie została zaopatrzona w uprawnienia, które pomogłyby jej egzekucję należności. Dlatego, zdaniem niektórych członków Rady niezbędne jest przede wszystkim uszczelnienie przepisów prawnych, które pomogłyby Poczcie Polskiej w sposób jasny wykonywać swoje uprawnienia i stosować sankcje w stosunku do dłużników.

Jednocześnie podczas dyskusji wskazywano na olbrzymią liczbę uprawnień do zwolnienia z płacenia abonamentu. Jest to prawie 23 procent wszystkich abonentów. . Przy 54 procentach osób, które regularnie płacą swoje zobowiązania, dodanie 23 procent zwolnionych z tego obowiązku daje wynik, który mówi, że 77 procent osób w Polsce działa zgodnie z prawem.

Znacznie gorzej przedstawia się sytuacja w z wypełnianiem zobowiązań przez podmioty gospodarcze i instytucje. Tu abonament płaci tylko niecałe 3 procent . Członkowie Krajowej Rady uznali, że to jest główne źródło rezerw finansowych i ogromne pole do działania.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Walka mediów publicznych o abonament

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl