SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Walka radiowców w krakowskim eterze

Waniek: Nielegalne zagłuszanie Radia Eska

Jak już wczoraj rano informowaliśmy wyjaśniło się kto od poniedziałku zakłóca sygnał radia Eska Kraków. We wtorek przyznał się do tego były właściciel Radia Blue FM Fundacja Rozwoju Kultury Ziemi Gdowskiej.

- W związku z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 grudnia 2003r. (sygn. II S.A. 3752/02) stwierdzającego nieważność decyzji koncesyjnych dotyczących nadawania programu Radia Eska Kraków a także mając na uwadze, rozpowszechniane w mediach nieprawdziwe i szkalujące informacje dotyczące Fundacji "Rozwój Kultury Ziemi Gdowskiej" prowadzącej w okresie od 1995 do 2002 r. Radio Blue FM niniejszym oświadczamy, iż w dniu 9 grudnia 2003 r. o godz. 7.00 Fundacja "Rozwój Kultury Ziemi Gdowskiej", rozpocznamy emisję techniczną próbnego sygnału na częstotliwości 97,7 FM. Sygnał nadawany będzie z Kopca Kościuszki, gdzie Fundacja "Rozwój Kultury Ziemi Gdowskiej" w minionych latach wynajmowała i obecnie wynajmuje powierzchnię dla potrzeb prowadzonej przez siebie działalności - czytamy w oświadczeniu nadawcy.

(więcej o tej sprawie - kliknij tutaj)

We wtorek wieczorem swoje stanowisko przedstawiła Eska, która zaapelowała o "wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych opinii i działanie w granicach prawa".

- W odpowiedzi na oświadczenie Andrzeja Lenarta, przewodniczącego Rady Nadzorczej Fundacji "Rozwój Kultury Ziemi Gdowskiej", w którym informuje on o rozpoczęciu emisji próbnego sygnału na częstotliwości 97,7 MHz w Krakowie pragniemy zwrócić uwagę na bardzo istotny fakt. Otóż wydaną na piśmie koncesję na nadawanie programu krakowskiego Radia Eska otrzymaliśmy już 7. października 2002 roku. Jednak nie rozpoczęliśmy emisji programu natychmiast, gdyż na tej krakowskiej częstotliwości nadawało swój program jeszcze ówczesne Radio Blue FM. Dopiero gdy właściciele tej rozgłośni wyłączyli nadajnik - 10. października, uruchomiliśmy własny. Tym bardziej zadziwiają nas pomówienia Andrzeja Lenarta, który zarzuca nam niedżentelmeńskie zachowanie i oskarża o łamanie prawa, nazywając jednocześnie Eskę Kraków piratem.
Nie używaliśmy tego rodzaju stwierdzeń, kiedy to krakowskie Radio Blue FM, ponad rok temu czekając na ostateczne decyzje KRRiT, wciąż nadawało program.
Dlatego też proponujemy - do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Krajową Radę - o wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych opinii i działanie w granicach prawa - informuje zespół PR Projektu Radiowego Radio Eska.

We wtorek głos w dyskusji zabrała Danuta Waniek, szefowa KRRiT.

- Fundacja Rozwój Kultury Ziemi Gdowskiej nie ma koncesji na nadawanie programu Radia Blue FM od 2 lutego 2002 r., więc podejmowanie przez nią jakiejkolwiek działalności nadawczej i zagłuszanie sygnału Radia Eska jest nielegalne - napisała w oświadczeniu dla mediów Danuta Waniek.

"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji niezwłocznie po otrzymaniu szczegółowego uzasadnienia wyroku NSA przystąpi do ponownego rozstrzygnięcia procesu koncesyjnego" - dodała Waniek.

Przypomniała też, że analogiczna sytuacja wystąpiła w 1998 roku, kiedy NSA uchylił decyzje koncesyjne, wydane na rozpowszechnianie programu telewizyjnego TVN oraz Naszej Telewizji. "Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podtrzymała swoje stanowisko, iż koncesji udzielono tym podmiotom, które najpełniej spełniały kryteria przewidziane w ustawie o radiofonii i telewizji. Po otrzymaniu orzeczenia NSA KRRiT przystąpiła do usunięcia uchybień proceduralnych" - napisała przewodnicząca Rady.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zajmie się sprawą Blue FM na posiedzeniu 11 grudnia.

Po raz pierwszy Rada odmówiła koncesji stacji Blue FM w kwietniu 2002 r. Wówczas nie przyznała jej nikomu. Radio Blue FM odwołało się od tej decyzji. W drugim podejściu - w czerwcu 2002 r. - Rada postanowiła przyznać koncesję radiu Eska. Blue FM odwołało się od decyzji KRRiT do NSA.

12 grudnia 2002 r. Blue FM wyłączyło ostatecznie nadajnik. Dzień później nadawanie na tej częstotliwości rozpoczęła Eska Kraków.

Radio Blue FM zaczęło nadawać w 1995 roku. Jego właścicielem była Fundacja Rozwój Kultury Ziemi Gdowskiej. Początkowo stacja nadawała z podkrakowskich Łazan. W 1999 roku przeniosła się do Krakowa.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Walka radiowców w krakowskim eterze

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl