SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wasilewska-Trenkner z RPP: Nie należy zmieniać poziomu stóp i rezerwy obowiązkowej

Wystąpienie do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o elastyczną linie kredytową, która zwiększy rezerwy Narodowego Banku Polskiego (NBP) o ok. 20 mld USD nie powinno mieć wpływu na politykę monetarną, wynika z środowej wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Haliny Wasilewskiej-Trenkner.

Wasilewska-Trenkner z RPP: Nie należy zmieniać poziomu stóp i
rezerwy obowiązkowej

Jej zdaniem, w najbliższym czasie Rada powinna stabilizować gospodarkę, nie zmieniając żadnego z parametrów polityki pieniężnej.

"Wczorajsza deklaracja o wejściu Polski do tzw. klubu platynowego nie zmienia mojej postawy w prowadzeniu polityki pieniężnej. Ten klub twierdzi, że możemy tam wejść, bo mamy gospodarkę stabilną, a ja mówiłam o niezmienianiu stóp właśnie po to, by ustabilizować niektóre parametry naszej gospodarki" - powiedziała Wasilewska-Trenkner w środowym wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

Członek Rady dodała, że międzybankowa stopa kredytowa jest nieco wyższa niż stopa referencyjna i przez pewien czas tak pozostanie, dlatego decyzja o obniżce stóp byłaby tylko stworzeniem jeszcze większemu dysparytetu między tymi stopami, a to by "niczemu nie sprzyjało". Była minister finansów nie jest także przekonana o konieczności obniżenia poziomu rezerw obowiązkowych.

"Oczekuje się od nas obniżenia poziomu rezerw, ale to zależy od ogólnej sytuacji, czyli od masy pieniądza, jaki jest w bankach. Tymczasem banki nie mogą się uskarżać na brak płynności, więc podejrzewam, że nie jest to rozwiązanie, które należało by zastosować" - powiedziała Wasilewska-Trenkner.

Podobnie wątpliwe jest, jej zdaniem, obniżenie stopy depozytowej. Na to przyjdzie czas dopiero wówczas, gdy na rynek wróci wzajemne zaufanie, a banki będą gotowe do wznowienia akcji kredytowej. Dziś bowiem, w bardzo niepewnej sytuacji na świecie, trudno jest zmuszać instytucje finansowe do ryzyka.

"W tej chwili jesteśmy w takiej sytuacji, w której najważniejsza z punktu widzenia gospodarki jest ustabilizowania wszystkich parametrów na obecnym poziomie" - podkreśliła Wasilewska-Trenkner.

W marcu RPP - po raz piąty z rzędu - stopy procentowe, tym razem o 25 pb. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 3,75%, zaś depozytowa - 225%. Ekonomiści spodziewali się jednak głębszego cięcia stopy depozytowej, nie wykluczali też obniżki stopy rezerwy obowiązkowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wasilewska-Trenkner z RPP: Nie należy zmieniać poziomu stóp i rezerwy obowiązkowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl