SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wasilewska-Trenkner z RPP: Stopa referencyjna może spaść do 3,0% w2009 r.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie może obniżyć głównej stopyprocentowej (referencyjnej) poniżej 2,0%, ponieważ odebrałoby toRadzie pole manewru w razie kłopotów. Natomiast w 2009 r. możemyzejść nawet do poziomu 3,0%, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej(RPP) Halina Wasilewska-Trenkner.

Wasilewska-Trenkner z RPP: Stopa referencyjna może spaść do 3,0% w2009 r.

"Stopa poniżej której RPP nie zejdzie jest około 2,0%. To wynikaz tego, że niższa stopa procentowa może dawać fałszywe sygnały dlarynku. Może doprowadzić do fałszywych wyborów ze strony przedewszystkim inwestorów, ale konsumentów też" - powiedziałaWasilewska-Trenkner w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

Jednak czy do tej granicy Rada dotrze - jest znakiem zapytania.Zdaniem członka RPP, nie wiadomo, czy w ogóle będzie taka potrzeba,tym bardziej, że jest to podobny poziom, do którego dotarłostatnimi decyzjami Fed.

"I teraz, gdyby pojawiła się sytuacja, że Fed chciałbyzareagować kolejną obniżką stóp, to nie ma już pola manewru. Tojest bardzo niebezpieczne: pozostawianie siebie bezbronnym i bezmożliwości żadnego manewru w warunkach, gdy dookoła jest wysokaskala ryzyka" - tłumaczyła członek władzy pieniężnej.

Wasilewska-Trenkner uważa natomiast, że jeśli inflacja spadnieponiżej 2,0%, to możliwe jest zejście ze stopami do ok. 3,0%. Wielejednak zależeć będzie od innych, poza inflacją, wskaźników.

"Inflację poniżej 2,0% mieliśmy w 2007 r. i nie mieliśmy stopyprocentowej poniżej 2,0%. Było to ok. 4,0% i całkiem dobrze nam siężyło. Były to, co prawda, inne czasy, oferta kredytowa była obfitai wszyscy rozwijali się w szybkim tempie, ale już w II poł. 2007 r.pojawiły się pierwsze zawirowania" - przypomniała.

Członek RPP uspokoiła jednak, że raczej nie należy się obawiaćszybkiego powrotu do zacieśniania polityki pieniężnej.Wasilewska-Trenkner nie przewiduje raczej takiej potrzeby w 2009r., choć wobec bardzo dynamicznej sytuacji na rynkach "nie możnaniczego wykluczyć".

Ww wtorek RPP obniżyła stopy procentowe po raz trzeci z rzędu, adrugi raz o 75 pb, do poziomu 4,25% w przypadku głównej stopyreferencyjnej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wasilewska-Trenkner z RPP: Stopa referencyjna może spaść do 3,0% w2009 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl