SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Węgie to dobry interes

Kompania Węglowa przekroczy prognozę zysku netto o kilkadziesiąt mln zł w 2005 r.

Największy polski producent węgla kamiennego, Kompania Węglowa SA (KW), przewiduje przekroczenie pierwotnej prognozy zysku netto w 2005 roku, wynoszącej ponad 200 mln zł, o kilkadziesiąt milionów złotych.

Poinformował we wtorek agencję ISB rzecznik spółki Zbigniew Madej.

„Przewidujemy przekroczenie naszej prognozy w tym roku o kilkadziesiąt milionów złotych” – powiedział Madej ISB we wtorek. Według niego, założona pierwotnie prognoza przekraczała 200 mln zł.

Madej dodał, że przekroczenie prognozy jest możliwe dzięki dobrym tegorocznym wynikom spółki.

„Po trzech kwartałach KW wypracowała już 181 mln zł zysku netto, a akumulacja na 1 tonie nadal jest stosunkowo wysoka i wynosiła 7,33 zł w okresie dziewięciu miesięcy” – powiedział.

Rzecznik KW uważa, że pogorszenie wyniku spółki w stosunku do 2004 roku, kiedy KW wypracowała ok. 450 mln zł zysku netto, jest naturalną konsekwencją kształtowania się cen na rynku węgla oraz prowadzonych na większą skalę inwestycji w spółce.

„W tym roku planowane nakłady inwestycyjne będą dużo wyższe i wyniosą 650 mln zł, w porównaniu do 489 mln zł wydatkowanych w 2004 roku” – powiedział rzecznik.

Jego zdaniem, na niższy od ubiegłorocznego zysk netto ma także wpływ spłata zaległych zobowiązań przejętych od kopalni, które weszły w skład KW. W tym roku na ten cel KW wydała blisko 300 mln zł.

Madej powiedział też ISB, że firma po wniesieniu przez Skarb Państwa do Kompanii prawie 37% akcji Ciechu w ramach dokapitalizowania, będzie rozwijać wspólne przedsięwzięcia.

Obecnie firmy mają już pewne powiązania gospodarcze – Ciech kupuje w KW ok. 1 mln ton węgla rocznie. Według rzecznika, jest kilka obszarów potencjalnej współpracy, m.in. wspólne pozyskiwanie soli z wód dołowych oraz metanu z pokładów węgla.

W ub. piątek Kompania Węglowa otrzymała 36,68% akcji Ciechu o wartości 284 mln zł, w ramach dokapitalizowania tej spółki.

W lipcu rząd postanowił, że Kompania Węglowa zostanie dokapitalizowana aktywami o wartości ponad 900 mln zł, w tym 36,68% akcji Ciechu, pakietem akcji Węglokoksu i gotówką 200 mln zł z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców.

Na razie KW otrzymała 200 mln gotówką i walory Ciechu. Jak dotąd nie przekazano obiecanych akcji Węglokoksu o wartości ok. 450 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Węgie to dobry interes

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl