SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Węglarczyk wyjaśnia Piaseckiemu tekst Onetu o fakturach KOD-u dla Kijowskiego: sami do nich dotarliśmy, dostały je też inne readkcje

W środę wieczorem Onet.pl i „Rzeczpospolita” ujawniły, że Komitet Obrony Demokracji zapłacił za usługi firmie informatycznej Mateusza Kijowskiego i jego żony ponad 90 tys. zł. Konrad Piasecki zasugerował, że podanie tych informacji to przejaw sporów wewnętrznych w KOD-zie. Dyrektor programowy Onetu Bartosz Węglarczyk wyjaśnił, że dziennikarze portalu sami dotarli do tych faktur, a w ostatnich dnia otrzymały je co najmniej trzy redakcje. Według niektórych źródeł dokumenty trafiły też do „Gazety Wyborczej” i TVN24, „GW” temu zaprzecza.

Bartosz Węglarczyk, fot. tvn Article

Onet.pl i „Rzeczpospolita” poinformowały, że ponad 90 tys. zł, które firma lidera KOD-u Mateusza Kijowskiego i jego żony otrzymała za usługi informatyczne, pochodziło ze zbiórek publicznych prowadzonych przez organizację. Dziennikarze obu tytułów zapewnili, że mają kopie tych faktur, wystawionych od marca do sierpnia ub.r. i podpisanych przez samego Kijowskiego, który zresztą potwierdził ich prawdziwość.

O publikacjach w środę wieczorem i czwartek rano wielu dziennikarzy dyskutowało na portalach społecznościowych, głównie na Twitterze. Dość zgodnie oceniali, że sprawa ta jest bardzo niekorzystna dla Mateusza Kijowskiego. - Pojawienie się kwitów na M. Kijowskiego to efekt mocnych tarć w KOD. Od długiego czasu wygląda to na projekt rozdarty i rozżarty wewnętrznie - stwierdził Konrad Piasecki, dziennikarza Radia ZET. - Ciekawa natomiast jest taktyka dania kwitów na MK dwóm redakcjom naraz. Komuś bardzo zależało by pojawiły się szybko w obiegu. Komu? - zapytał.

Na tę sugestię szybko odpowiedział na Facebooku Bartosz Węglarczyk, dyrektor programowy Onetu. - Faktury wystawione przez p. Kijowskiego KOD-owi trafiły w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin do co najmniej trzech redakcji w Warszawie. Nie było wśród nich Onetu. Dwie z nich nie podjęły się pracy w tej sprawie - dlaczego, to nie moja sprawa. Reporterzy Onetu wiedzieli od pewnego czasu, podobnie jak wielu reporterów innych redakcji, że jest problem z wydatkowaniem pieniędzy w KOD. Szczegółów nie znali - opisał Węglarczyk.

Dodał, że dziennikarze Onetu, Andrzej Gajcy i Janusz Schwertner, na własną rękę dotarli do kopii tych faktur i pracując do późnego wieczora, opisali całą sprawę. - To był naprawdę kawał fantastycznego dziennikarstwa. Goniliśmy inne redakcje i na koniec pobiliśmy je o dwie długości - ocenił. Andrzej Gajcy w środę przed południem napisał na Twitterze: „Oj idzie burza z piorunami, aż niektórym kapcie pospadają. To będzie szach i mat”.

Według niektórych źródeł dokumenty otrzymały też redakcje „Gazety Wyborczej” i TVN24. Na Twitterze potwierdził to Marcin Dobski, dziennikarz „Rzeczpospolitej”, który opisał sprawę faktur. - Przyszły też do TVN, ale tu słyszałem, że ktoś chciał pracę za to - wyjaśnił. - O kulisach pewnie napiszemy, bo to trzeba opisać, jak media tuszują takie sprawy - zaznaczył Andrzej Gajcy. Zarówno „Gazeta Wyborcza”, jak i TVN24 w nocy ze środy na czwartek w swoich serwisach internetowych poinformowały o tej sprawie, powołując się na Onet i „Rzeczpospolitą”. Informacji podanej przez Dobskiego zaprzeczył Roman Imielski, redaktor naczelny Wyborcza.pl. - A kto miałby to dostać w Agorze? Bo ja dowiedziałem się o tym wczoraj wieczorem z Onetu i "Rz" - napisał na Twitterze. - Piszę w imieniu "Wyborczej" - nikt u nas nie miał tych kwitów, po publikacji Onetu daliśmy duże omówienie artykułu - dodał.

„Gazeta Wyborcza” przez ostatni rok wspierała działania Komitetu Obrony Demokracji. Wielu dziennikarzy „GW” uczestniczyło w demonstracjach organizowanych przez KOD, przemawiali na nich m.in. Jarosław Kurski i Adam Michnik, którzy brali też udział w spotkaniach z oddziałami regionalnymi organizacji.

- Nie analizuj, Konradzie, rzeczy, o których nie masz pojęcia. Nie mierz wszystkich swoją miarą. Wbrew temu, co o sobie sądzisz, nie wiesz wszystkiego - napisał na Facebooku Bartosz Węglarczyk do Konrada Piaseckiego. - Bartku, nie podważam niczyjego zaangażowania i pracy, ale znam też mechanizm który tu zadziałał, spuść nieco z tonu i daruj... - odpowiedział Piasecki na Twitterze. - Twoje przekonanie o tym że wszystko wiesz i rozumiesz to pycha. Nie pierwszy raz. Ale teraz obrażasz dziennikarzy - stwierdził Węglarczyk. - Daleki jestem od takiego przekonania. I nikogo nie obrażam Odłóż koturny do kąta, bo Ci w nich nie do twarzy - napisał dziennikarz Radia ZET. - Konradzie, swoje uwagi weź do siebie. Pycha kroczy przed upadkiem - ocenił Bartosz Węglarczyk.

W czwartek rano Mateusz Kijowski wydał oświadczenie dotyczące ujawnionych faktur. - Zanim w moim życiu zdarzył się KOD pracowałem jako informatyk. Jak każdy wniosłem do ruchu swoje doświadczenia, umiejętności i zawód. KOD wypełnił niemal całe moje życie, dzień dzieliłem pomiędzy KOD-em na ulicy, a KOD-em w komputerze. Od samego początku dla KOD-u najważniejsza była jego internetowa sprawność i bezpieczeństwo. Moja spółka zaczęła świadczyć usługi na rzecz ruchu. Nigdy nie była to pensja, co najwyżej zwrot kosztów części ponoszonej pracy. Jestem w stanie rozliczyć się z każdej złotówki i każdej godziny poświęconej dla KOD-u - opisał Kijowski. - Być może zabrakło mi doświadczenia i ostrożności, ale zaręczam że nie ma w tej sprawie nieuczciwości. Błędem było pewnie połączenie ról lidera i usługodawcy dla KOD. Ale z każdej z tych ról wywiązałem się uczciwie - zaznaczył.

- Atak na mnie traktuję jako kolejną prowokację. W ciągu 13 miesięcy działania KOD-u rzekomo miałem na komputerze zdjęcia pedofilskie i miałem uczestniczyć w aferze korupcyjnej w PZU. Zostało wyjaśnione, że oba te zarzuty były nieprawdziwe. Teraz jednocześnie wiele redakcji dostało dokumenty i na ich podstawie dokonuje pochopnych ocen - stwierdził lider KOD-u. - Nieprzypadkowo materiały zostały upublicznione w momencie rozpoczęcia cyklu wyborczego w KOD-zie. Zapewne z intencją, by zaszkodzić mnie i KOD-owi. Wierzę, że będzie inaczej, że zbliżające się wybory w KOD-zie w demokratyczny sposób zweryfikują mój mandat do pełnienia obowiązków przewodniczącego - dodał.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Węglarczyk wyjaśnia Piaseckiemu tekst Onetu o fakturach KOD-u dla Kijowskiego: sami do nich dotarliśmy, dostały je też inne readkcje

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
RP
Węglarczyk to onet, czyli niemiecki koncern działający w PL i mający tu swoje interesy do zrobienia (także polityczne). To co jest korzystne dla Niemców nie musi być korzystne dla nas.
31 51
odpowiedź
User
j
Utrzymanie systemu poczty elektronicznej przez trzy miesiące (od grudnia do lutego 2015-2016) wycenione na kwotę 4920 zł

Maile KOD na wagę złota.
62 14
odpowiedź
User
j
Węglarczyk to onet, czyli niemiecki koncern działający w PL i mający tu swoje interesy do zrobienia (także polityczne). To co jest korzystne dla Niemców nie musi być korzystne dla nas.


A Rzeczpospolita działa dla kogo?
42 14
odpowiedź
User
Pan Adam
Z dedykacją dla Agory i tefałenu:

WOL-NE ME-DIA!!! DE-MO-KRAC-JA!!!
WOL-NE ME-DIA!!! DE-MO-KRAC-JA!!!
WOL-NE ME-DIA!!! DE-MO-KRAC-JA!!!
WOL-NE ME-DIA!!! DE-MO-KRAC-JA!!!
WOL-NE ME-DIA!!! DE-MO-KRAC-JA!!!
83 23
odpowiedź
User
prawnik
O czym jest artykuł? O sporze dwóch dziennikarzy na tweeterze? O Kijowskim? O ogólnej sytuacji kraju. O KOD? O tym, któremu dziennikarzowi przypisać zasługi?

Irytuje mnie obecna maniera redagowania tekstów. Bierze się jakieś zdanie z poboczniej rozmowy w mediach społecznościowych, a potem "obkleja" je wszelkimi zdawkowymi informacjami powiązanymi. I taki chaotyczny zlepek jest obecnie powszechny.

Dawniej inaczej uczono. Artykuł miał mieć sprecyzowaną osnowę zbudowaną w oparciu o temat. I dość ścisłą konstrukcję, przejrzystą kompozycyjnie.
75 12
odpowiedź