SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

WGI bez zezwolenia na działalność maklerską

KPWiG odebrała WGI DM zezwolenie na prowadzenie działalności.

Spółka WGI Dom Maklerski SA w likwidacji (WGI DM) dokonała istotnego naruszenia przepisów prawa oraz nie przestrzegała zasad uczciwego obrotu, zadecydowała Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) na wtorkowym posiedzeniu i cofnęła zezwolenie na prowadzenie przez WGI DM działalności maklerskiej.

Tego samego dnia WGI DM poinformował w komunikacie o sprzedaży firmy spółce WGI Europe Ltd. z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

„Komisja wzięła pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy i wysłuchała argumentów strony przedstawionych m. in. w toku rozprawy przeprowadzonej przed KPWiG. Skala nieprawidłowości i brak rzetelności WGI DM nie pozwalają w ocenie Komisji na dalsze działanie tej firmy jako licencjonowanego domu maklerskiego” – napisała komisja w komunikacie.

Dodatkowo KPWiG nałożyła na WGI DM karę pieniężną w wysokości 500 tys. zł za „istotne naruszenie przepisów prawa oraz nieprzestrzeganie zasad uczciwego obrotu”.

Komisja nadała swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Od dnia doręczenia decyzji, czyli 4 kwietnia, WGI DM nie może zawierać nowych umów o świadczenie usług maklerskich ani świadczyć usług na rzecz klientów na podstawie umów już zawartych (poza wymianą walutową, wykonywaniem poleceń przelewu środków pieniężnych lub instrumentów finansowych na rachunek wskazany przez klienta oraz innych czynności mających na celu wyłącznie zakończenie działalności w zakresie zarządzania portfelami). Zakazem objęto również transfer aktywów klientów bez zlecenia klienta oraz przekazywanie danych osobowych klientów innym podmiotom.

„WGI DM dostał do 31 maja 2006 r. czas na zamknięcie pozycji i rozliczenie się z klientami. Operacja będzie się odbywać pod nadzorem pracowników urzędu komisji. W urzędzie KPWiG powołano specjalny zespół roboczy do nadzorowania zakończenia działalności maklerskiej przez WGI DM” – napisała komisja.

Również we wtorek walne zgromadzenie WGI DM podjęło decyzję o sprzedaży firmy spółce WGI Europe Ltd. z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

„WGI Europe ma stworzyć nowe możliwości inwestowania” – poinformował dom maklerski we wtorkowym komunikacie.

Zgodnie z warunkami umowy podpisanej 4 kwietnia, WGI Europe Ltd. stała się 100-proc. udziałowcem spółki WGI DM, wstąpiła w jej prawa i obowiązki wynikające z umów z klientami. Spółka zaproponuje klientom WGI DM kontynuację dotychczasowych inwestycji na nowych warunkach - m.in. obligacje i euroobligacje oferowane na mocy unijnego i brytyjskiego prawa.

WGI Europe stała się też – za pośrednictwem WGI DM - głównym udziałowcem spółki pośrednictwa i doradztwa finansowego WGI Financial (75% udziałów) oraz świadczącej usługi marketingowe i public relations WGI Consulting (50%). Warszawskie biuro WGI DM będzie polskim oddziałem WGI Europe. Centrum operacji finansowych WGI znajdzie się w Londynie.

Spółka WGI Europe została utworzona w 2003 roku. Jej właścicielami i członkami zarządu są Łukasz Kaczor i Maciej Soporek, założyciele Grupy WGI. Głównym partnerem inwestycyjnym WGI Europe jest Wachovia Securities, instytucja finansowa należąca do Wachovia Corporation i Prudential Insurance Corporation. Nadzór nad Wachovia Securities sprawuje Securities and Exchange Commission (amerykański odpowiednik polskiej KPWiG) oraz National Association of Securities Dealers (zrzeszenie domów maklerskich w USA).

DM WGI to kolejna spółka maklerska, której KPWiG odebrała licencję na prowadzenie działalności. Od 1993 r. Komisja cofnęła zgodę na prowadzenie działalności firmom: Górnośląski Bank Gospodarczy, Dom Maklerski Broker, Bank Promocji Eksportu Animex Bank, Poznański Dom Maklerski P&P, Biuro Maklerskie Certus, Dom Maklerski P & V, Miejski Dom Maklerski, Dom Maklerski Partner oraz Sur.5 Net.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: WGI bez zezwolenia na działalność maklerską

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bxcf6
popatrz też tutaj:

http://dom-maklerski.blogspot.com
8 8
odpowiedź