SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wi-fi do końca br. pojawi się w pociągach Pendolino. PKP Intercity zapłaci 31,7 mln zł

Spółka PKP Intercity podpisała z producentem pociągów Pendolino umowę na zainstalowanie w nich routerów wi-fi i serwisowanie urządzeń przez pięć lat. Zapłaci za to 31,7 mln zł.

fot. materiały prasowe Article

W ramach umowy Alstom, producent Pendolino, we wrześniu zacznie montować w tych pociągach routery wi-fi. Urządzenia we wszystkich 20 składach mają pojawić się do listopada 2019 roku.

Pasażerowie Pendolino będą mogli korzystać z wi-fi za darmo.

Ponadto Alstom przez pięć lat będzie odpowiadać za serwisowanie routerów. Licencja na urządzenia i sieć wi-fi zostanie przeniesiona na PKP Intercity.

- Prace związane z instalacją urządzeń Wi-Fi będą przebiegały w taki sposób, aby pojazdy ED250 mogły realizować planowe połączenia, zgodnie z rozkładem jazdy. Zależy też nam na tym, aby wdrożenie bezprzewodowego internetu przebiegło szybko i sprawnie. Dlatego instalacja na pierwszych dwóch składach będzie pod szczególną naszą uwagą, by uzyskać całkowitą pewność prawidłowego funkcjonowania zastosowanych rozwiązań systemowych - zapowiada Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

Alstom będzie też świadczyć usługę operatora internetu w Pendolino. Z firmą zostanie zawarta także odpowiednia umowa powierzenia danych, po to żeby dane użytkowników były zabezpieczone zgodnie z obowiązującymi przepisami.

- Montaż bezprzewodowego internetu w składach EIP rozpocznie się we wrześniu. W sierpniu br. odbyły się testy pilotażowe urządzeń Wi-Fi w Pendolino, które wypadły pomyślnie - zaznacza Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Wi-fi w ponad 200 wagonach pociągów PKP Intercity

- W tym momencie sieć wi-fi dostępna jest w 171 wagonach PKP Intercity oraz 40 składach zespolonych (PesaDart, Flirt3). Przewoźnik planuje, że do końca 2018 r. Wi-Fi będzie dostępne w 200 wagonach konwencjonalnych i liczba ta będzie stale zwiększana - informuje Andrzej Bittel.

- Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna. Dążymy do tego celu dzięki kompleksowym inwestycjom realizowanym zarówno w zakresie infrastruktury kolejowej, jak i taboru. Wszystko po to, aby w perspektywie 2023 roku posiadać w Polsce w pełni zmodernizowaną i nowoczesną kolej. Stąd podpisana właśnie umowa na montaż urządzeń wi-fi w 20 składach Pendolino - skomentował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Pociągi Pendolino kursują po Polsce od grudnia 2014 roku. Trzy lata wcześniej PKP Intercity kupiło 20 takich składów za 1,7 mld zł. Natomiast 800 mln zł przeznaczono na centrum serwisowe i kontrakt na utrzymanie pociągów przez 17 lat

Na brak internetu bezprzewodowego w tych pociągach narzekano od wprowadzenia ich na polskie tory. PKP Intercity nie mogło zainstalować routerów i sieci samemu, ponieważ ryzykowałoby utratą gwarancji na składy.

Dołącz do dyskusji: Wi-fi do końca br. pojawi się w pociągach Pendolino. PKP Intercity zapłaci 31,7 mln zł

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
asdada
Zainstalowanie routerów na aż 20(!) pociągach będzie kosztować prawie 32 mln € - ~140 mln zł.

Mają rozmach...
31 10
odpowiedź
User
Zas
Wałek totalny, bo chyba specjalne gapiostwo przy kupnie przez pan Nowaka, aby Alstomowi dać jeszcze parę złotych. W końcu podzielili się trochę z kupującymi.
35 9
odpowiedź
User
Wtf
7 milionów złotych za wifi w jednym pociągu. Niech ktoś mi powie, że firmy publiczne nie powinny pójść pod młotek.
56 9
odpowiedź