SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spór o materiał „Wiadomości” z kazaniami Jana Pawła II zilustrowanymi zamachami i paradą równości (wideo)

W niedzielnym wydaniu „Wiadomości” pokazano materiał, w którym fragmenty kazań Jana Pawła II zilustrowano ujęciami m.in. z niedawnych zamachów terrorystycznych i parad mniejszości seksualnych. Zdaniem niektórych dziennikarzy to nadużycie. - Słowa JPII to nie jest prehistoria. To jest nasze doświadczenie dramatu Europy - tłumaczy Marzena Paczuska, szefowa programu.

Article

„Wiadomości” pokazały w niedzielę dwa materiały z okazji 12. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Drugi składał się jedynie z fragmentów kilku wystąpień polskiego papieża.

- W ciągu 27 lat pontyfikatu papież wygłosił tysiące homilii czy przemówień. Tematem wielu z nich była Europa i troska o jej przyszłość. Św. Jan Paweł II wiedział że wyjście z objęć komunizmu dla takich krajów jak Polska, będzie też zagrożeniem dla utraty wartości. Otwarcie mówił, że wolność jest wielkim wyzwaniem. Aktualność tych słów w dzisiejszych, tak niestabilnych czasach jest wyjątkowa - zapowiedział ten materiał Krzysztof Ziemiec.

W materiale niektóre słowa Jana Pawła II zilustrowano ujęciami pokazującymi aktualne wydarzenia. Wypowiedzi z Gniezna z 1997, że większe swobody społeczne i ekonomiczne nie wystarczą do odbudowy jedności europejskiej towarzyszyły migawki, jak w ub.r. we Francji wyburzono część kościoła i urządzono w nim dyskotekę. Słowom z Włocławka z 1991 roku, że w XX wieku w Europie stworzono światopogląd, w ramach którego można zabijać ze względu na narodowość czy rasę, zilustrowano ujęciami z niedawnych zamachów terrorystycznych. Natomiast Słowom z Warszawy z 1992 roku o nowej, ateistycznej mentalności europejskiej towarzyszyły migawki z parady mniejszości seksualnych.

- Słowa św. Jana Pawła II o Europie „Wiadomości” zilustrowały zdjęciami m.in. z zamachów w Nicei i Berlinie oraz gejowskich parad. #Wstyd - ocenił na Twitterze ten materiał Andrzej Godlewski, w latach 2011-2016 wicedyrektor TVP1. Zapytany przez ks. Przemysława Śliwińskiego, rzecznika prasowego archidiecezji warszawskiego, dlaczego to wstyd, dodał: „Poprzez tendencyjne ilustracje zrobili z JPII przeciwnika Europy, która jest straszna; tylko my jesteśmy jego spadkobiercami”.

- Przecież można sobie wyobrazić analogiczny euroentuzjastyczny materiał. I jedna, i druga interpretacja ma prawo bytu. Dlaczego "wstyd"? - napisał ks. Śliwiński. - Niech ksiądz to sobie jeszcze raz obejrzy. JPII jest tu kolejnym polskim politykiem, którego ignoruje Zachód - stwierdził Godlewski.

- Andrzeju, co za bzdurę napisałeś...nie wierzę. JPII jest nauczycielem moralności. Ty bronisz świata polityki. Ludzie kochają JP2 za prawdę - napisała Marzena Paczuska, szefowa „Wiadomości”. - Ja widziałem w tym materiale przestrogi JP2 wobec Europy. Nie ma wątpliwości, że papież miał rację - dodał ks. Śliwiński. - Miał. Bo zgoda na mordowanie wciąż jest. Słowa JPII to nie jest prehistoria. To jest nasze doświadczenie dramatu Europy - dodała Paczuska.

Zdaniem niektórych dziennikarzy zestawienie kazań Jana Pawła II ze zdjęciami niedawnych zamachów czy manifestacji mniejszości seksualnych jest dużym nadużyciem. - Obrzydliwość tej propagandy poraża. Papieża Wojtyły też użyli jako propagandowej pały. Następny krok to „Gott mit uns” - napisał Tomasz Lis z „Newsweek Polska”. - Nasi bogobojni. Jana Pawła II-go używają propagandowo, papieża Franciszka nie lubią, bliźniego nienawidzą, pokłony biją przed Rydzykiem - dodał w kolejnym wpisie.

- „Wiadomości” straszą Europą przy pomocy Jana Pawła II, oczywiście bez jego mowy w Sejmie. Obrzydliwe - stwierdził Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej”. - Słowa o zgodzie na mordowanie Żydów, Cyganów i Polaków odnosiły się do II Wojny Światowej więc zilustrowano je zamachami z 2016. Logiczne - ironizował Maciej Słomczyński z „Faktów” TVN. - Czy kogoś jeszcze oburza to co „Wiadomości” zrobiły dzisiaj zderzając słowa Jana Pawła II ze zdjęciami zamachów terrorystycznych? - zapytał Wojciech Bojanowski z TVN24.

Według danych Nielsen Audience Measurement w lutym br. średnia widownia głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 3,04 mln widzów, co dało 19,4 proc. udziału w oglądalności pasma, w którym emitowany jest program.

Z kolei w niedzielnym wydaniu „Faktów” TVN nie znalazła się informacja o rocznicy śmierci Jana Pawła II. Pierwszy materiał w programie dotyczył natomiast 20. rocznicy uchwalenia Konstytucji RP, o czym w ogóle nie podano w „Wiadomościach”.

- Rozumiem, że dla TVN, ważniejszą kwestią jest podpisanie konstytucji przez pijaka niż rocznica śmierci najważniejszego Polaka? Czas na zmiany - skomentował to Wojciech Biedroń z „W Sieci”. - Ufff.....Przynajmniej „Wiadomości” rozpoczynają od rocznicy Jana Pawła II. Dziękuję - zaznaczył w kolejnym wpisie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spór o materiał „Wiadomości” z kazaniami Jana Pawła II zilustrowanymi zamachami i paradą równości (wideo)

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
prawnik
Lisowi, jak widać, bliskie są niemieckie hasła propagandowe.
odpowiedź
User
bla
Nie znam nie oglądam bo to nie wiadomości są a prymitywne TKM i wszystkie chwyty dozwolone są. Dno.
odpowiedź
User
krytyk
TVP chyba rzeczywiście "bawi się" w drugą Trwam. W tamtym roku, jakoś tak się tym tematem nie przejmowali, nie emitowali specjalnych felietonów czy nie używali specjalnego ozdobnika na ekranie przez cały dzień. A rok temu była 11 rocznica, w tym roku 12, czyli żadna okrągła. W tym roku nagle się tak nawrócili na specjalną akcję. I wycierają sobie gębę papieżem... Zwykła machina propagandowa.
odpowiedź