SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wiceprezes TVP odwołany

Rada Nadzorcza TVP odwołała w poniedziałek członka zarządu TVPRoberta Rynkun-Wernera. Oficjalny powód to "nieprzestrzeganie ładukorporacyjnego". Sam odwołany mówi, że chodzi o jego sprzeciw wobec"ryzykownych" działań prezesa TVP Andrzeja Urbańskiego.

Wiceprezes TVP odwołany

Rynkun-Werner odpowiadał w zarządzie TVP za biuro marketingu,reklamy i handlu zagranicznego. Na kolejnym posiedzeniu Radanadzorcza ma rozpisać konkurs na członka zarządu, który zastąpiRynkun-Wernera. Do tego czasu jego kompetencje przejmuje prezesUrbański.

W poniedziałek rada podjęła uchwałę, że do momentu wyboru nowegoczłonka zarząd działa w składzie czteroosobowym. Ta decyzja uchronizarząd od paraliżu i pozwoli mu podejmować uchwały mimo niepełnegoskładu.

Rynkun-Werner oświadczył, że decyzję o swoim odwołaniu traktujejako "odwet za brak zgody na niekorzystne dla spółki plany i wolęwypracowania nowej strategii działania w dobie silnej konkurencjina rynku mediów".

"Działania prezesa Andrzeja Urbańskiego uważam za wysoceryzykowne dla wizerunku i kondycji finansowej telewizji publicznej.Działając w pełni merytorycznie i odpowiedzialnie nie mogłem godzićsię na ich firmowanie swoim nazwiskiem" - napisał Rynkun-Werner wkomunikacie.

W rozmowie dodał, że działania na które nie mógł się zgodzić, tom.in. sprawa umowy z Polsatem na transmisję Euro 2008, które TVP"miałaby współfinansować w większej części" oraz propozycja Astrydotycząca budowy satelitarnej platformy cyfrowej. "Propozycja Astrybyła nie do przyjęcia z punktu widzenia interesów spółki" -podkreślił Rynkun-Werner.

Dodał, że oficjalne przyczyny odwołania, które podała mu radanadzorcza, to: podejmowanie publicznej dyskusji na tematprywatyzacji TVP oraz na temat przerywania programów telewizjipublicznej reklamami.

Rynkun-Werner nie zgadza się ze sformułowanymi wobec niegozarzutami. "Zawarłem trzy umowy z operatorami kablowymi, byłaprzygotowana umowa z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej, którejTVP nie mogła zawrzeć od trzech lat, o sto procent wzrosła reemisjaw telewizjach kablowych" - powiedział odwołany członek zarządu.

Spośród ośmiu członków rady nadzorczej przeciwko odwołaniuRynkun-Wernera był jedynie Ireneusz Fryszkowski (wybrany do rady zrekomendacji LPR). Pozostali byli "za". W posiedzeniu, a co za tymidzie w głosowaniu, nie uczestniczył Tomasz Rudomino.

Rynkun-Werner został członkiem zarządu TVP w czerwcu tego roku,obejmując miejsce po Annie Milewskiej. Wcześniej przez trzymiesiące pełnił obowiązki członka zarządu, będąc oddelegowanym nato stanowisko z rady nadzorczej.

Jako członek rady nadzorczej TVP (z rekomendacji Samoobrony)ostro krytykował poprzedniego prezesa TVP Bronisława Wildsteina,złożył też wniosek o jego odwołanie, aby następnie poprzećkandydaturę Urbańskiego.

Konsternację w TVP wywołały lipcowe postulaty Rynkun-Wernera, bysprywatyzować TVP. "Teraz jest doskonały moment na prywatyzacjęTVP" - powiedział wówczas "Gazecie Wyborczej".

"Sytuacja gospodarcza jest dobra. Firmę czeka rewolucja wzwiązku z cyfryzacją, na to potrzebne są ogromne pieniądze" -mówił. Podkreślał też, że TVP jest jedną z ostatnich tak dużychspółek państwowych, która ze względu na swój potencjałintelektualny i sprzętowy może się liczyć na świecie. "Państwozachowa pakiet większościowy 51 proc., a firma będzie miała sprawnąi przejrzystą strukturę. Liczę, że wtedy uda nam się ściągnąć zrynku najlepszych telewizyjnych fachowców, o co dziś bardzo trudno"- mówił Rynkun-Werner.

Z ostrym sprzeciwem Krajowej Rady spotkały się jego wypowiedzina temat konieczności liberalizacji przepisów zabraniającychtelewizji publicznej przerywania audycji reklamami. "(...) Misjajest misją, ale nie ma co się oszukiwać: telewizja to pieniądze" -mówił w sierpniowej rozmowie z "Dziennikiem" Rynkun-Werner.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wiceprezes TVP odwołany

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl