SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Większość Polaków dobrze o prezydencie, negatywnie o obu izbach parlamentu

Pozytywną ocenę prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu wystawiło w kwietniu 67 proc. ankietowanych, negatywną - 18 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Respondenci w większości negatywnie oceniają działania Sejmu (66 proc.) i Senatu (49 proc.).

Bronisław Komorowski, PAP / Tomasz Gzell Article

W porównaniu do sondażu z marca grupa dobrze oceniających działalność prezydenta zmniejszyła się o 4 punkty proc. O 1 punkt proc. mniej było w kwietniu osób wystawiających Bronisławowi Komorowskiemu negatywną opinię. Zdania w kwestii oceny działalności prezydenta nie wyraziło 15 proc. ankietowanych - o 5 punktów proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu.

Według CBOS oceny prezydentury Bronisława Komorowskiego są w niewielkim stopniu zależne od społeczno-demograficznych cech respondentów - najwyższy poziom uznania dla działalności głowy państwa obserwowany jest wśród najstarszych ankietowanych oraz badanych z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach na osobę; pozytywnie o tej prezydenturze wypowiada się ogromna większość zwolenników PO, niemal ośmiu na dziesięciu sympatyzujących z SLD, a także ponad połowa wyborców PiS.

CBOS zauważa, że dobre opinie o działalności głowy państwa wyraża nie tylko zdecydowana większość głosujących na Bronisława Komorowskiego w II turze wyborów prezydenckich w 2010 r. (84 proc.), ale także przeważająca część ówczesnego elektoratu Jarosława Kaczyńskiego (47 proc.).

W ocenach działalności obu izb parlamentu nadal przeważają negatywne. Odsetek ankietowanych wystawiających złą ocenę Sejmowi zwiększył się w porównaniu do marca o 3 punkty proc. (do 66 proc.). Dobrze działalność Sejmu oceniło 20 proc. badanych - o 3 punkty proc. mniej niż w poprzednim sondażu. Tak jak w marcu, zdania w kwestii oceny prac Sejmu nie wyraziło 14 proc. respondentów.

Działania Senatu negatywnie oceniło 49 proc. ankietowanych, czyli o 1 punkt proc. mniej niż w marcu. Pozytywną ocenę wystawiło 22 proc. - o 4 punkty proc. mniej niż w poprzednim sondażu. Zdania nie wyraziło 29 proc. ankietowanych - o 5 punktów proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu.

CBOS zauważa, że we wszystkich analizowanych grupach społecznych dominują negatywne opinie o działalności Sejmu i Senatu. Dobrym ocenom sprzyja przede wszystkim młody wiek (18-24 lata) i zadowolenie z własnej sytuacji materialnej, a także - jeśli chodzi o oceny pracy Senatu - prawicowe poglądy polityczne. Pozytywnie o działalności parlamentu stosunkowo najczęściej mówią zwolennicy rządzącego ugrupowania, choć i wśród nich przeważają oceny krytyczne, natomiast zdecydowanie negatywnie Sejm oceniają osoby, które w hipotetycznych wyborach zagłosowałyby na PiS.

Sondaż został przeprowadzony przez CBOS metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3-9 kwietnia na liczącej 1028 osób reprezentatywnej losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Większość Polaków dobrze o prezydencie, negatywnie o obu izbach parlamentu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacek
Ciekawe że ludzie popierają takiego gościa który najpierw podpisuje ustawę a dopiero później daje do zbadania czy jest zgodna z przepisami. Tak np było z ustawą o ofe ( emerytalną) gdzie ludzie zostali ogoloceni z czystej gotówki. Ciekawe czy podpisałby ustawę o obniżeniu swojej emerytury o połowę? Napewno nie
9 8
odpowiedź