SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wielkopolski WFOŚ zainteresowany zakupem akcji BOŚ

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska (WFOŚ) w Poznaniu jest wstępnie zainteresowany kupnem akcji Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

Decyzja w przypadku zakupu akcji została już podjęta, dowiedziała się agencja ISB.

„WFOŚ jest zainteresowany kupnem akcji BOS-ia, decyzję już podjęliśmy i ujawnimy ją mniej więcej w połowie maja” – powiedział ISB prezes WFOŚ Przemysław Gonera.

Zdaniem radnego wielkopolskiego sejmiku Kazimierza Kościelnego, sejmik wyrazi zgodę na zakup przez WFOŚ części akcji BOŚ.

„Uważam, że sejmik wyrazi na to zgodę. Jeżeli BOŚ ma obsługiwać inwestycje proekologiczne, to nie przeszkadza w tym fakt, że ponownie będzie bankiem państwowym” – powiedział ISB Kościelny.

Tymczasem pod koniec kwietnia „Gazeta Wyborcza” napisała, że Mazowiecki Fundusz Ochrony Środowiska zamierza zainwestować w bank ‘znaczącą kwotę’. Natomiast „Rzeczpospolita” doniosła, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Szczecinie nie kupi akcji banku.

Wcześniej w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) poinformował w komunikacie, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będzie mógł przejąć kontrolę nad BOŚ. NFOŚiGW zwrócił się do UOKiK o wydanie zgody na przejęcie kontroli nad BOŚ 15 marca.

„GW” napisała na początku kwietnia, że NFOŚiGW chciałby, żeby 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które na inwestycje ekologiczne mają ponad 2 mld zł rocznie, kupiły co najmniej 10% akcji banku. Byłby to wydatek rzędu 120 mln zł z pieniędzy przeznaczonych na inwestycje ekologiczne.

Na początku stycznia 2006 roku minister środowiska zgodził się na zakup akcji BOŚ przez NFOŚ. Wówczas resort informował, że zainteresowanie potencjalnych nowych inwestorów przekracza wielkość oferowanego im pakietu akcji banku.

Szwedzka grupa bankowa, Skandinaviska Enskilda Banken (SEB), posiadająca 47,5% akcji BOŚ, postanowiła wcześniej o sprzedaży wszystkich posiadanych akcji polskiego banku na rzecz NFOŚ, który posiada obecnie 44,35% akcji BOŚ, a po przejęciu walorów od SEB będzie posiadał, wraz z funduszami wojewódzkimi, 97% kapitału i ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu banku. Tym samym zakończył się konflikt między głównymi akcjonariuszami banku.

SEB podał, że wartość transakcji wyniesie 576,86 mln zł, co odpowiada cenie 92 zł za akcję. Finalizacja transakcji ma nastąpić do połowy 2006 roku.

BOŚ miał po audycie 40,55 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej w 2005 roku wobec 36,53 mln zł zysku rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wielkopolski WFOŚ zainteresowany zakupem akcji BOŚ

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl