SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska: 47 mln zł więcej na przejęcie reszty udziałów Domodi, 55 mln zł z odroczonego podatku dochodowego

Wirtualna Polska podwyższyła wycenę zobowiązania do zakupu pozostałych 49 proc. udziałów spółki zależnej Domodi o 47 mln zł. Jednocześnie wydawca zdecydował o uwzględnieniu w swoim raporcie z ub.r. 55 mln zł z odroczonego podatku dochodowego ze sprzedaży WP Shopping.

Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska HoldingArticle

W komunikacie giełdowym Wirtualna Polska poinformowała, że podwyższyła o 47 mln zł wycenę zobowiązania opcyjnego do nabycia pozostałych udziałów mniejszościowych w jednej ze swoich spółek zależnych. - Przychody i zyski operacyjne spółki zależnej okazały się lepsze od zakładanych w pierwotnym biznes planie sporządzonym na dzień nabycia udziałów w spółce zależnej, jak i w zrewidowanym biznes planie sporządzonym na koniec 2015 roku. Zarząd dokonał rewizji długoterminowych prognoz rozwoju spółki zależnej. Przełożyło się to na wzrost wyceny przedmiotowej spółki i wzrost wyceny opcji zakupu udziałów pozostałych w rękach udziałowców mniejszościowych - napisano w komunikacie.

Wirtualna Polska nie podała, której z jej spółek zależnych dotyczy zwiększenie wyceny zobowiązania do nabycia pozostałych udziałów. Najprawdopodobniej chodzi o spółkę Domodi (właściciela serwisów Domodi.pl i Homebook.pl), której 51 proc. udziałów Wirtualna Polska kupiła we wrześniu 2014 roku za 15 mln zł. Jednocześnie WP zobowiązała się do nabycia w 2018 i 2020 roku pozostałych udziałów Domodi za cenę uzależnioną od wyników finansowych spółki (zysku EBITDA, przychodów i stopy dyskonta). We wrześniu 2014 roku tę opcję wyceniono na 31,8 mln zł, na koniec 2015 roku - na 62,8 mln zł, a na koniec trzeciego kwartału ub.r. - na 66,3 mln zł.

Do Wirtualnej Polski należą też większościowe udziały w spółkach Dobreprogramy.pl (51 proc., kupione pod koniec 2013 roku) oraz Nocowanie.pl (75 proc. nabyte w czerwcu ub.r. za 22 mln zł). W przypadku tej pierwszej nie ma informacji o procedurze kupna i wycenie pozostałych udziałów, a w przypadku drugiej - w momencie transakcji zobowiązanie do kupna pozostałych udziałów wyceniono na 11,57 mln zł, a na koniec września ub.r. - na 11,76 mln zł.

Wirtualna Polska w ciągu ostatnich trzech lat przejęła również w całości m.in. NextWeb Media, Grupę Money.pl, Allani i Enovatis. Kupno Enovatis (wydawcy serwisów Wakacje.pl, Easygo.pl i Wypoczynek.pl) kosztowało 83,6 mln zł, a Grupy Money.pl - ok. 47 mln zł.

Pod koniec grudnia ub.r. Grupa Wirtualna Polska (której 100 proc. udziałów ma Wirtualna Polska Holding) sprzedała całość posiadanych przez siebie udziałów w spółce WP Shopping. Na transakcji tej spółka poniosła stratę podatkową w wysokości 378 mln zł, od której maksymalna kwota aktywa na odroczony podatek dochodowy to 72 mln zł. Spółka prognozuje jednak, że w najbliższych latach dochody podatkowe pozwolą jej stopniowo rozliczyć aktywo na odroczony podatek dochodowy dotyczący tej transakcji w kwocie do 55 mln zł. Dlatego podjęto decyzję, że 55 mln zł aktywa podatkowego powiększy skonsolidowany wynik finansowy netto Wirtualnej Polski za ub.r.

W trzech kwartałach ub.r. Wirtualna Polska zanotowała 292,2 mln zł przychodów ze sprzedaży i 30,7 mln zł zysku netto. Wyniki finansowe z całego ub.r. poda w najbliższy wtorek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska: 47 mln zł więcej na przejęcie reszty udziałów Domodi, 55 mln zł z odroczonego podatku dochodowego

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
anonim
Mało kto wie, ale ekspansja WP spowodowała, że w ostatnim czasie została zwolniona spora cześć pracowników i to w bardzo nieludzki sposób. Od samego początku było mówione, że wierzą w umiejętności pracowników i sytuacja jest stabilna, ale jak się okazało realia są zupełnie inne. Przynajmniej mogliby sobie darować wciskanie kitu.
odpowiedź