SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wirus "Sasser" atakuje w Azji i w Europie

"Sasser" zaraził już kilka milionów komputerów i wciąż się rozprzestrzenia

Na Tajwanie i w Hongkongu sparaliżował poczty i prawdopodobnie szykuje się do frontalnego ataku na komputery, które w wielu krajach były w czasie weekendu wyłączone.

"Sasser" - w odróżnieniu od większości komputerowych wirusów i "robaków" - nie wymaga otwarcia załącznika przesłanego e-mailem, żeby zarazić komputer i rozsyłać się dalej. W jego przypadku do infekcji wystarcza samo podłączenie komputera do Internetu. "Sasser" wykorzystuje kolejną lukę - tzw. dziurę - w systemach operacyjnych Windows.

Wiele zaatakowanych komputerów "samoczynnie" wyłącza się i ponownie włącza, uniemożliwiając korzystanie z komputera. Poza tym jednak - jak się wydaje - "Sasser" nie robi szkód w zaatakowanych komputerach, nie ingeruje w dane, nie próbuje kraść haseł itp.

Dotychczas najbardziej ucierpiał Tajwan. Jedna trzecia wszystkich placówek pocztowych na wyspie musiała wczoraj przejść na ręczne obsługiwanie klientów. W Hongkongu "Sasser" zainfekował m.in. komputery w dwóch agendach rządowych i w kilku szpitalach. Japończycy, Tajlandczycy i Hindusi, którzy także świętowali długi majowy weekend, są wzywani do instalowania najnowszych wersji oprogramowania antywirusowego oraz "łatek" (programów naprawczych dla systemów operacyjnych Windows) przygotowanych przez firmę Microsoft.

W Europie północnej fiński bank Sampo na wszelki wypadek zamknął wczoraj swe oddziały. Pracownicy szwedzko-norwesko-fińskiej firmy ubezpieczeniowej If otrzymali polecenie wyłączenia do odwołania swych komputerów. "Sasser" zaatakował też niewielką liczbę komputerów w Komisji Europejskiej - ok. 1200 na ogólną liczbę 25 tysięcy.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wirus "Sasser" atakuje w Azji i w Europie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl