SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Właściciel Play zadowolony z pierwszego kwartału 2010 r.

P4, operator sieci komórkowej Play, jest zadowolony z wyników pierwszego kwartału 2010 roku i nie widzi spowolnienia. Podtrzymuje też plany pozytywnego EBITDA w 2010 roku i pozytywnych przepływów gotówkowych w 2011 - poinformował Jacek Niewęgłowski, członek zarządu ds. strategii i rozwoju biznesu P4.

Właściciel Play zadowolony z pierwszego kwartału 2010 r.

"Wszystko wskazuje na to, że to będzie dobry kwartał i nie widzimy spowolnienia w porównaniu do poprzednich kwartałów" - powiedział Niewęgłowski.

P4 podawał wcześniej, że w 2010 roku przychody spółki wzrosną do ponad 2 mld zł z 1,34 mld zł na koniec 2009 roku, a liczba klientów do ponad 4,5 mln z 3,45 mln klientów.

W 2008 roku przychody P4 wyniosły 0,84 mld zł, a liczba klientów 2,008 mln.

Niewęgłowski podtrzymał też plany, że w 2010 roku P4 osiągnie pozytywny wynik EBITDA, a na początku 2011 roku pozytywne przepływy gotówkowe.

"Planowaliśmy, że w ujęciu całorocznym będziemy mieli zysk EBITDA, a na początku przyszłego roku pozytywne przepływy gotówkowe i jesteśmy na dobrej drodze, żeby to uzyskać" - powiedział Niewęgłowski.

W 2009 roku P4 osiągnął 1,34 mld zł przychodów, 3,45 mln klientów oraz nieznacznie negatywną EBITDA.

Na koniec 2009 roku P4 miał ponad 300 tys. klientów mobilnego internetu wobec 78 tys. na koniec 2008 roku.

Niewęgłowski powiedział też, że przychody wszystkich operatorów telefonii komórkowej być może spadną w 2010 roku, jednak zastrzegł, że wszelkie prognozy dla rynku są trudne, ze względu na brak informacji o dalszym poziomie stawek MTR.

"Spadek całego rynku wynikał w 2009 roku głównie ze zmniejszenia stawek MTR. To oznacza, że zmniejszyły się przychody operatorów, ale też i koszty, zaś fundamentalnie kondycja operatorów nie uległa pogorszeniu pod względem marż i rentowności. W ujęciu ekonomicznym rynek mimo wszystko dobrze sobie radził, rósł chociażby mobilny internet" - powiedział Niewęgłowski.

"W ujęciu przychodowym być może rynek się zmniejszy w tym roku, jeśli stawki MTR znów będą obniżone, ale trudno na razie szacować jakimi przychodami zamkną ten rok operatorzy, a ja bym nie demonizował stawek MTR" – dodał.

W 2009 roku przychody czterech największych operatorów komórkowych - Polkomtela, Centertela, PTC i P4 - spadły o ok. 4,2 proc. do 24,8 mld zł.

Na słabszą sytuację na rynku komórkowym w 2009 roku wpłynęły m.in. obniżki, o ponad połowę, stawek rozliczeń międzyoperatorskich za zakańczanie połączeń głosowych w sieciach mobilnych (MTR - Mobile Termination Rate), osłabienie złotego, jak również trudna sytuacja na rynkach finansowych, która miała odzwierciedlenie w gorszych nastrojach konsumentów i firm.

W drugiej połowie 2010 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ma zdecydować o wysokości stawek MTR i dacie obniżki.

W styczniu prezes UKE Anna Streżyńska potrzymała wcześniej plany wprowadzenia kolejnej obniżki stawek MTR, ale nie przesądziła czy nastąpi to w lipcu 2010 roku, czy dopiero w styczniu 2011 roku.

Ze względu na kryzys UKE odstąpił od obniżki w styczniu 2010 roku. Od początku lipca 2009 stawki te wynoszą 16,77 groszy za minutę.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Właściciel Play zadowolony z pierwszego kwartału 2010 r.

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
cris
A to pierwszy kwartał się już skończył? Myślałem, że jeszcze trwa. Ale swoją drogą ciekawe jak będą wyglądały wyniki operatorów po tym okresie, jak w rankingu uplasuje się orange ze swoimi promocjami planów optymalnych i mobilnego free, jak play z longplayem się pokaże. No reszta stawki co pokaże.
8 8
odpowiedź
User
blanka
Biorac pod uwage krotki staz operatora na rynku to faktycznie bardzo preznie się rozwiaja, choc mysle ,ze ciezko będzie im dorownac opratorom, którzy są na rynku już kilkanascie lat. Gdyby tak porownac ofertę prepaid, to wygląda to tak, że to co we Freshu można aktywowac za kwote 30 zl (nielimitowane rozmowy), w orange można mieć za 6zl (wprawdzie limitowane rozmowy, ale limit taki - 1000 minut - że mało kto go wygada), a jak ktos więcej smsuje to jest pakiet 400 smsow za 4 zl.
8 8
odpowiedź
User
krzys
tyyyyyyyylko plaaaaaaaay jest najlepszy
8 8
odpowiedź