SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wojciechowski zaprzysiężony na ministra finansów

Paweł Wojciechowski został w sobotę zaprzysiężony przez prezydenta na ministra finansów, w miejsce odwołanej Zyty Gilowskiej.

Nowy szef resortu zapowiedział, że będzie kontynuował dotychczasową politykę w zakresie finansów publicznych.

„Powstała konieczność bardzo szybkiego powołania nowego ministra finansów, ponieważ ten urząd, kluczowy urząd w każdym państwie, nie powinien długo pozostawać opróżniony. Jestem przekonany, że wybór, dokonany przez pana premiera, jest wyborem słusznym i że nie odbije się na gospodarczym powodzeniu Polski”– powiedział podczas uroczystości zaprzysiężenia prezydent Lech Kaczyński.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zdymisjonował w piątek wicepremier i minister finansów Zytę Gilowską po tym, jak oddała się ona do jego dyspozycji w związku ze złożeniem wniosku w sprawie wicepremier do sądu lustracyjnego.

„Życzę dużo wytrwałości aby zmiany, które rozpoczęliśmy kontynuować i aby zmiany te doprowadziły do utrwalenia wzrostu gospodarczego, aby trwał on przez wiele lat” – powiedział podczas sobotniej uroczystości premier Kazimierz Marcinkiewicz, gratulując nowemu ministrowi.

Premier poinformował też, że teraz osobiście będzie kordynował całą politykę gospodarczą rządu.

Nowy minister na sobotniej konferencji prasowej zapowiedział, że będzie kontynuował dotychczasową politykę w zakresie finansów publicznych. "Będzie kontynuowana ta sama polityka w zakresie finansów publicznych. Istotne jest, żeby Polska nadal się szybko rozwijała. Mam nadzieję, że podołam temu wyzwaniu" - powiedział Wojciechowski.

Wcześniej, minister mówił, że jako szef resortu finansów, zachowa tzw. kotwicę budżetową i będzie ograniczał wydatki budżetowe. Planuje też dokończenie reformy podatkowej i finansów publicznych, choć z niewielkimi modyfikacjami.

Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej kancelarii premiera, Paweł Wojciechowski jest z wykształcenia ekonomistą i doktorem nauk informatycznych. Studiował na wydziale handlu zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w latach 1978-1982, wydziale ekonomii John Carroll University w latach 1984-1986, wydziale badań operacyjnych Case Western Reserve University w latach 1986-1991 i Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk w latach 1993-1994. Ponadto w 1999r. ukończył studia podyplomowe z rachunkowości zarządczej w SGH.

W roku 1991 w United Nations Development Program przy misji ONZ w Warszawie - kierował Programem Rozwoju Instytucji Rynkowych. Od 1992 roku przez ponad dwa lata pracował w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych jako doradca Ministra Tomasza Gruszeckiego. W MPW kierował między innymi zespołem KPMG "Privatization Assistance Team" finansowanym przez USAID.

W latach 1995-99 związany był z Polskim Bankiem Rozwoju, a następnie również z bankiem inwestycyjnym Kleinwort Benson. Początkowo był dyrektorem oddziału banku, następnie prezesem zarządu Polskiej Grupy Zarządzania Funduszami, prezesem zarządu Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych ATUT SA. W latach 1999-2005 był prezesem zarządu Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Allianz Polska SA. Od marca 2006 był doradcą premiera, odpowiadającym za współpracę z Departamentem Programowym. Nowy minister ma 46 lat. Jest żonaty i ma trzech synów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wojciechowski zaprzysiężony na ministra finansów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl