SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wojtyna z RPP nie wyklucza prewencyjnych podwyżek stóp proc.

Kolejne podwyżki stóp procentowych w Polsce mogą okazać się niezbędne, aby zapobiec nagłemu wzrostowi inflacji i wynikającej z tego konieczności spóźnionego zacieśniania polityki pieniężnej, czego doświadcza obecnie Bank Anglii.

Uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Andrzej Wojtyna.

W wywiadzie dla agencji Dow Jones Newswires Wojtyna powiedział, że w Polsce obserwujemy obecnie połączenie szybkiego wzrostu PKB, spadającego bezrobocia i niskiej inflacji - takie samo, jakie występowało w Wielkiej Brytanii do ub. roku, ale przy większym narażeniu na szoki zewnętrzne.

"Widzę pewną luźną analogię i ostrzeżenie dla nas na podstawie doświadczenia Banku Anglii. Gdy rzeczywiście pojawia się presja inflacyjna, potrzebne są bardziej agresywne podwyżki stóp, aby zmusić inflację do powrotu do celu" - powiedział Wojtyna, który jest postrzegany jako tzw. "swing voter", czyli osoba, od której może zależeć, czy zwolennicy zacieśniania polityki uzyskają większość w radzie.

Inflacja konsumencka w maju wyniosła 2,3% r/r, czyli tyle samo, co w kwietniu. W maju ub. roku roczny wskaźnik inflacji wynosił 0,8%. Cel inflacyjny banku centralnego to 2,5% +/- 1 pkt proc.

"Zapytany, czy opowiada się za podwyżką stóp 27 czerwca, po tym, jak RPP po raz pierwszy podniosła stopy o 25 pb w kwietniu, Wojtyna powiedział, że w Polsce mamy obecnie gwałtowny wzrost popytu krajowego, podobnie jak to było w Wielkiej Brytanii, co oznacza narażenie gospodarki na szok cenowy lub podażowy" - napisała agencja Dow Jones.

"Jakikolwiek sygnał, że zaczynamy schodzić poniżej krzywej inflacji to da nas argument, by działać bardziej prezencyjnie" - powiedział członek rady.

RPP zacieśniła politykę pieniężną w kwietniu - po raz pierwszy od trzech lat. Analitycy oczekują kolejnej podwyżki stóp w lipcu, gdy bank centralny opublikuje kolejną projekcję inflacyjną, choć niektórzy nie wykluczają jej już w czerwcu, m.in. ze względu na wzrost akcji kredytowej oraz oczekiwane dalsze zwiększenie się popytu po tym, jak od lipca - decyzją rządu - zostanie obniżona składka na ubezpieczenie rentowe (o 3 pkt proc. do 10%).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wojtyna z RPP nie wyklucza prewencyjnych podwyżek stóp proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl