SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wolimy reklamy leków niż papierosów

Polacy są bardziej liberalni jeśli chodzi o reklamowanie leków niż papierosów - wynika z badania "Reklama na co dzień" przeprowadzonego przez Taylor Nelson Sofres (w Polsce TNS OBOP) w końcu 2002 roku w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

Pogląd, że każdy powinien mieć możliwość reklamowania jakich chce produktów i gdzie chce, podziela w stosunku do leków 36% Polaków i blisko trzykrotnie mniej badanych (13%) jeśli chodzi o papierosy. Polska w porównaniu z innymi krajami Europy Środkowej to państwo, w którym największy odsetek osób przyznaje dowolność w reklamowaniu lekarstw, najmniejszy zaś, obok Węgrów, zgadza się na swobodne reklamowanie produktów tytoniowych.

W pozostałych krajach akceptację dla niczym nieograniczonej reklamy leków wyraża 31% Czechów, 29% Węgrów i 26% Słowaków, a dla papierosów odpowiednie odsetki wynoszą 18% 14% i 17%.

Zdecydowana większość Polaków (w sumie 78%) jest za ograniczeniem częściowym (30%) lub całkowitym (48%) reklamy papierosów, a w przypadku leków suma przeciwników nieograniczonego reklamowania wynosi 46%, w tym 10% opowiada się za całkowitym zakazem, a 36% za pewnymi ograniczeniami.

Z badania Taylor Nelson Sofres wynika ponadto, że sprawa dowolności bądź zakazu reklamowania leków jest dla badanych znacznie bardziej skomplikowana niż papierosów. Zdanie, że jest to problem zbyt skomplikowany wyraziło odpowiednio 18% i 9% respondentów.

"Zdecydowana większość Polaków, uznając papierosy za szkodliwe dla zdrowia, nie wyraża zgody na zachęcanie do ich kupowania. Interesujące jest natomiast, że w przypadku leków zdania są podzielone. Sytuacja ta wynika prawdopodobnie z faktu, że reklamy leków z jednej strony dostarczają informacji o tym, co jest dostępne na rynku, a tym samym pozwalają na świadomy wybór, z drugiej jednak zachęcają do zażywania leków, których nadmiar może mieć szkodliwe efekty uboczne." - mówi Elżbieta Lenczewska - Gryma, Dyrektor Działu Badań Mediów TNS OBOP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wolimy reklamy leków niż papierosów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl