SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

WP Pilot w sporze z nadawcami o jakość nadawania ich kanałów w HD

Wirtualna Polska wciąż nie może dojść do porozumienia w sprawie platformy WP Pilot, której działanie wzbudza wątpliwości wśród pozostałych nadawców. Obecnie osią sporu ma być jakość nadawania ich kanałów w WP Pilocie - stacje telewizyjne chcą obniżenia standardu z HD do SD - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.

Article

WP Pilot to internetowa platforma służąca do odtwarzania kanałów telewizji naziemnej w internecie. Bezpłatnie można oglądać do 30 kanałów, powyżej - w zależności od pakietu i jego ceny - można oglądać także kanały z ofert nadawców kablowych i satelitarnych. W 2017 roku Wirtualna Polska kupiła spółkę Netwizor, do której należy serwis.

Jej działanie od początku wzbudzało wątpliwości wśród nadawców, którzy nie zgadzają się z zasadą must carry, must offer. Pozwala ona na retransmitowanie wraz z reklamami ich programów, przy czym nie otrzymują oni pieniędzy z tytułu obecnych w WP Pilocie reklam.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Zgodnie ze stanowiskiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tej sprawie operator rozprowadzający programy telewizyjne musi włączać do swojej oferty kanały: TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4, TV Puls i regionalną antenę TVP (must carry), a nadawcy tych telewizji nie mogą odmówić zgody na udostępnienie sygnału ani uzależniać jej "od uiszczania jakiegokolwiek wynagrodzenia, w tym w szczególności z tytułu udzielenia licencji za korzystanie z nadania" (must offer).

Nadawcy chcą obniżenia jakości nadawania z HD do SD

Spytaliśmy prezesa Wirtualna Polska Holding Jacka Świderskiego, jak obecnie układają się relacje z nadawcami i czy firma jest z innym nadawcą w sporze prawnym w sprawie WP Pilota.

- Jesteśmy w tej chwili w fazie umów z operatorami, główny punkt sporny jest taki, że nadawcy domagają się od nas, abyśmy obniżyli jakość transmisji ich programów z HD na SD na WP Pilocie, na co się nie zgadzamy. Chociażby z tego względu, że ci sami nadawcy chcieliby emitować u siebie taką jakość w wersji HD. Uważamy, że obniżanie jakości jest bardzo złym pomysłem i nie rozumiemy, dlaczego nadawcy chcieliby pogorszyć jakość usługi WP Pilot dla Polaków. To główna oś sporu – przekazał nam Jacek Świderski.

Według niego to, że nadawcy domagają się obniżenia jakości usługi WP Pilot „jest zupełnie niezrozumiałe”. - To przecież jakość ich stacji, którą my oferujemy Polakom. Dziwne dla nas, niezrozumiałe i to główna oś sporu w tych rozmowach - podsumował.

Odwieczny spór z nadawcami

Jak nadawcy komentują te kwestie? Od 1 kwietnia 2020 roku TVN24 i TVN24 BiS jest dostępny we wszystkich pakietach w platformie należącej do Player.pl (która jest konkurencją dla WP Pilota). Strony toczyły wtedy spór sądowy, jednak ostatecznie oba kanały pojawiły się w WP Pilocie w jakości HD.

Teraz biuro prasowe TVN Grupa Discovery pytane przez nas o spór o jakość kanałów w HD odpowiada nam jedynie, że „rozmowy trwają”.

Natomiast pod koniec grudnia 2020 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zwróciła się do nadawców i operatorów w związku z naruszeniem przez nich zasady must carry, must offer. Adresatami pisma o przestrzeganiu regulacji byli: Telewizja Puls, TVN, Telewizja Polsat oraz Telewizja Polska. List w tej sprawie został również wysłany do operatorów: Canal+ Polska, TVN oraz Cyfrowego Polsatu.

Po tym piśmie ostatecznie główny kanał Polsatu pojawił się w ofercie WP Pilota. Natomiast Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i rzecznik prasowy Polsatu przekazał nam teraz, że „firma nie komentuje swoich relacji z innymi spółkami i nie nazwałby tego sporem”. – Jeżeli chodzi o zasadę must carry, must offer to obejmuje ona kanały nadawane w telewizji naziemnej w jakości SD – powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl.

TVP zaproponowała jakość SD i HD

Jawnie platformę WP Pilot i zasadę must carry, must offer do tej pory krytykowała Telewizja Polska. Prezes TVP Jacek Kurski wielokrotnie publicznie podkreślał, że nie zgadza się na tego typu „nieuczciwe praktyki”, a w „Wiadomościach” TVP1 emitowano krytyczne materiały na temat "nielegalnych praktyk platform streamingowych w internecie" i wprost wskazano o kogo chodzi.

Telewizja Polska na nasze pytania w sprawie relacji z Wirtualną Polską poinformowała nas, że TVP przesłała do Grupy Wirtualnej Polski "stosowne propozycje umowy i oczekuje na ich zawarcie". - Udostępnianie programów TVP1, TVP2 oraz TVP3 w serwisie WP Pilot bez zawartej umowy z nadawcą stanowi naruszenie obowiązującego prawa - stwierdza publiczny nadawca.

Jednocześnie telewizja publiczna miała zaproponować dostarczenie sygnału programu, zarówno w jakości SD, jak i jakości HD. - Decyzja jest po stronie WP, który wariant umowy wybierze - słyszymy.

Zapytaliśmy również, jak będzie wyglądała kwestia retransmisji kanałów TVP podczas nadchodzących wydarzeń sportowych (dotyczy to m.in. Igrzysk Olimpijskich w Tokio). W 2018 roku Telewizja Polska przy okazji Mundialu wezwała WP do zaprzestania nadawania programów meczowych na platformie. - Zasada must carry must offer nie zwalnia z konieczności respektowania praw własności intelektualnej, wobec czego nadawca nie może udostępnić podmiotowi trzeciemu audycji wchodzących w skład programu, do której nie posiada praw. Dotyczy to także  wydarzeń sportowych - zaznaczyło biuro prasowe spółki w odpowiedzi na pytania portalu Wirtualnemedia.pl.

Zasada must measure

W połowie października 2020 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaproponowała nadawcom telewizyjnym zrzeszonym w MOC TV wprowadzenie zasady dotyczącej pozyskiwania danych analitycznych od operatorów – nazwanej roboczo „must measure”. Miałaby ona częściowo rozwiązać problem, jaki zrodził się wokół wpływów z reklam z retransmitowanych przez platformę WP Pilot kanałów.

Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT stwierdza, pytany przez Wirtualnemedia.pl o stan prac nad "must measure", że to zagadnienie, którym KRRiT zajmuje się od początku startu projektu jednoźródłowych badań mediów.

- Kwestia budowy jednego źródła danych o konsumpcji contentu wideo jest jednym z kluczowych elementów projektu badań. Obecnie prowadzone są zakrojone na szeroką skalę rozmowy z rynkiem w celu określenia zasad i warunków przekazywania podstawowych danych o konsumpcji wideo z urządzeń końcowych, tj. z dekoderów operatorów kablowych, urządzeń mobilnych (platform OTT) czy telewizorów podpiętych do internetu. Wszystko zmierza w kierunku budowy ogólnopolskiego systemu raportowania w ramach jednej hurtowni danych RPD (dane ze ścieżki zwrotnej - przyp.red.), która poprzez odpowiednie narzędzia umożliwi dostęp do tych danych wszystkim interesariuszom - tłumaczy.

- To też kluczowe w wymiarze obróbki danych, tj. informacji w oparciu o które nadawcy rozliczają się z reklamodawcami przy prowadzeniu kampanii reklamowych. KRRiT złożył w tym obszarze odpowiednie propozycje zapisów do obecnie procedowanej noweli ustawy o radiofonii i telewizji. Jednocześnie rozmowy z rynkiem zmierzają do ustalenia, jaki zakres danych RPD w ramach reguły must measure będzie udostępniany w formule open data (otwarty dostęp do danych - przyp.red.), a jaki w paid data (płatny dostęp - przyp.red). Koordynacją i wdrożeniem danych i narzędzi opartych na RPD zajmuje się Krajowy instytut Mediów powołany przez KRRiT przy wsparciu Państwowego Instytutu NASK - poinformował nas szef KRRiT.

Z początkiem 2021 roku Marcin Malicki objął stanowisko szefa aplikacji WP Pilot, której do tej pory dyrektorem zarządzającym był Tomasz Machała.

Dołącz do dyskusji: WP Pilot w sporze z nadawcami o jakość nadawania ich kanałów w HD

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolis
Jeszcze niech będzie czarnobiałe, 16:9 i co 5 minut niech śnieży xd
43 5
odpowiedź
User
Lol
zabawne jak telewizje nie rozumieją co się dzieje. Za chwile streaming i vod wskażą im miejsce na końcu kolejki a oni wciąż będą uważać że na początku im się należy
44 5
odpowiedź
User
KC KARLOS
Słaba tv od WP. Ciagle reklamy, a pakiety maja drogie z licha jakością 360p.
21 6
odpowiedź