SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wpływ telewizji

Telewizja wywiera wpływ nawet na roczne dzieci

Emocje i reakcje osób występujących w telewizji mają wpływy na decyzje i zachowania dzieci w wieku 12 miesięcy - donoszą badacze z USA na łamach pisma "Child Development".

Dzieci w wieku 1 roku spędzają większość czasu na obserwacjach zachowania i reakcji innych osób. Na bazie tych obserwacji uczą się, jak reagować na rozmaite wydarzenia, np. uśmiechać się, gdy zupa jest smaczna, krzyczeć, gdy spada szklanka, itd. Okazuje się, że pod baczną obserwacją dzieci znajdują się również bohaterowie telewizyjni.

Zespół pod kierunkiem prof. Donny Mumme z Tufts University w Bostonie sprawdzał, jaki wpływ na zachowanie dzieci wywierają zachowania i reakcje bohaterów szklanego ekranu.

Doświadczenia objęły grupę dzieci w wieku 10-12 miesięcy. Maluchy oglądały program, w czasie którego aktorka za pomocą mimiki twarzy i tonu głosu wyrażała swoją reakcję na różne kolorowe przedmioty - np. czerwony spiralny przycisk do papieru, niebieską piłkę, itd. Reakcja była negatywna, pozytywna, bądź neutralna. Za każdym razem kobieta spoglądała i reagowała tylko na jeden z dwóch prezentowanych jednocześnie przedmiotów, a drugi ignorowała.

Dzieci dostały do zabawy podobne pary przedmiotów, jakie prezentowano na ekranie. Okazało się, że gdy aktorka reagowała na dany przedmiot pozytywnie lub neutralnie, 12 miesięczne dzieci bawiły się z zadowoleniem zarówno jedną jak i drugą rzeczą. Jednak gdy reagowała negatywnie na prezentowany obiekt, dzieci unikały go i wybierały do zabawy drugą rzecz z pary.

Nie zaobserwowano jednak, by zachowania aktorki wywierały wpływ na dzieci w wieku 10 miesięcy.

"Z naszych badań wynika, że dla rocznych dzieci telewizja jest źródłem informacji o zabarwieniu emocjonalnym, które mają wpływ na zmiany zachowania dzieci i na ich postępowanie" - komentuje prof. Mumme.

"W tym wypadku rodzice powinni stosować się do zasady 'pomyśl dwa razy zanim coś zrobisz', pomyśl dwa razy zanim odezwiesz się w obecności dziecka przykrym tonem, a także zanim pozwolisz mu oglądać programy telewizyjne, zwłaszcza przeznaczone dla osób starszych".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wpływ telewizji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl