SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W ub.r. abonament RTV zapłaciło 1,12 mln gospodarstw. TVP dostała 365 mln zł, a Polskie Radio - 186 mln zł

W 2016 roku wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go 1,12 mln spośród 3,2 mln uprawnionych do tego gospodarstw domowych. 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne. Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji prognozuje, że w br. przychody abonamentowe zmaleją do 635 mln zł.

fot. Shutterstock.comArticle

Na 749,9 mln zł wpływów z abonamentu radiowo-telewizyjnego złożyło się 743,7 mln zł z opłat abonamentowych, 0,9 mln zł z odsetek za zwłokę i 5,3 mln zł z kar za niezarejestrowane odbiorniki.

Poborem abonamentu radiowo telewizyjnego zajmuje się Poczta Polska. Według jej danych na 13,57 mln gospodarstw domowych w naszym kraju zarejestrowane odbiorniki radiowe i telewizyjne miało 6,69 mln gospodarstw, z których 52,2 proc. (3,5 mln) było ustawowo zwolnionych z opłacania abonamentu. Z kolei spośród 3,2 mln gospodarstw, które powinny płacić tę daninę, na koniec ub.r. uregulowało ją tylko 1,117 mln. Zaległości z tytułu niepłacenia abonamentu na koniec ub.r. wynosiły prawie 1,4 mld zł.

W ub.r. Poczta Polska osobom zalegającym z płaceniem abonamentu wysłała 440,6 tys. upomnień, a 132,3 tys. odbiorców tych upomnień uregulowało część lub całość zadłużenia (w łączne kwocie 134,9 mln zł). Wobec pozostałych abonentów zalegających z opłatami Poczta Polska wszczęła postępowanie administracyjne: wystawiono 119 tys. tytułów wykonawczych, z czego zrealizowano 87,8 tys. na kwotę 104 mln zł.

Poczta Polska po potrąceniu swojego wynagrodzenia umownego przekazuje wpływy abonamentowe na rachunek KRRiT w Banku Gospodarstwa Krajowego. W ub.r. przekazała łącznie 702,5 mln zł, a z tytułu kapitalizacji środków naliczyła 0,4 mln zł. W sumie KRRiT dysponowała na koncie kwotą 722 mln zł, ponieważ na początku roku na koncie było 18,6 mln zł, do czego doszły jeszcze odsetki bankowe.

Krajowa Rada przekazała publicznym nadawcom 722 mln zł, o 28 mln zł mniej niż rok wcześniej. W połowie 2015 roku prognozowała, że w ub.r. wpływy abonamentowe wyniosą 661 mln zł.

KRRiT ustaliła, że po przekroczeniu jej prognozy co do wysokości wpływów abonamentowych w ub.r. zostaną one podzielone następująco: 50 proc. dla Telewizji Polskiej, 25 proc. dla Polskiego Radia i 25 proc. dla 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia (po 5,88 proc. tej kwoty dla każdej z nich).

W efekcie Telewizja Polska otrzymała 365,5 mln zł, Polskie Radio - 185,9 mln zł, a rozgłośnie regionalne - 170,6 mln zł.

Według prognozy KRRiT w br. wpływy abonamentowe wyniosą 635 mln zł. W takim przypadku Telewizja Polska otrzyma 310 mln zł (48,8 proc. wszystkich środków), Polskie Radio - 167 mln zł (26,3 proc.), a rozgłośnie regionalne - 158 mln zł (24,9 proc.).

Jeśli wpływy będą wyższe, wszystkie środki do poziomu 635 mln zł zostaną podzielone następująco:

Opłacanie abonamentu RTV to obowiązek ustawowy. Nie zwalnia z niego płacenie rachunków za telewizję kablową czy satelitarną.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie podwyższyła opłat abonamentowych w 2017 roku. Za używanie odbiornika RTV zapłacimy tyle samo co w 2016 roku - 22,70 zł miesięcznie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W ub.r. abonament RTV zapłaciło 1,12 mln gospodarstw. TVP dostała 365 mln zł, a Polskie Radio - 186 mln zł

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gfcnjh
malo???? placi kto chce i uwaza ze warto wspierac tvp,a pis chce dowalic knaga zeby wszyscy im placili zrzutke na fundusz partyjno propagandowy
odpowiedź
User
Mazgulak
Dobrze doja w radyjku prawie 200 bani za puszczanie muzyki z laptopa jest w Pis du
odpowiedź
User
Sioł
malo???? placi kto chce i uwaza ze warto wspierac tvp,a pis chce dowalic knaga zeby wszyscy im placili zrzutke na fundusz partyjno propagandowy

I bardzo dobrze, że chce dowalić. Abonament powinien być powszechną opłatą, skutecznie ściąganą przez jakieś urzędy, a nie tak jak jest teraz, kiedy jest on obowiązkowy tylko de iure, a de facto można go nie płacić latami i czuć się bezkarnie... Dość tego! :evil: :x
Abonament muszą płacić wszyscy, bez względu na to, czy odpowiada komuś oferta TVP i Polskiego Radia, czy nie. Każdy powinien być zmuszony do wspierania tych instytucji i kropka. Tak samo jak każdy jest zmuszony płacić podatki na różne inne instytucje, bez względu na to, czy z ich usług skorzysta czy nie. Dlatego modlę się, żeby PiS jak najszybciej zrobiło porządek ze ściągalnością abonamentu! :D

Telewizja Polska i Polskie Radio muszą mieć wsparcie publiczne, żeby mogły się różnić od bezwartościowych mediów komercyjnych, żeby mogły ograniczyć emisję denerwujących reklam, żeby mogły nadawać więcej programów propagujących konserwatywne wartości, postawy patriotyczne i katolickie, edukować, poprawnie informować, dawać dostęp do dóbr kulturalnych itd. Tego nigdy nie będą robiły bezwartościowe media komercyjne nastawione wyłącznie na zysk. Media komercyjne nadają to, co masowa publiczka chce obejrzeć, a nie to, co powinna obejrzeć dla swojego dobra i rozwoju. :) Tylko media publiczne, dzięki powszechnej opłacie, będą mogły w 100% realizować misję (teraz też realizują tyle misji, ile się da, ale powinno być jeszcze więcej misji).
odpowiedź