SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wybory w mediach publicznych

KRRiT przyjęła rozporządzenie w sprawie audycji wyborczych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła w środę rozporządzenie dotyczące rozpowszechniania audycji wyborczych.

Określono w nim m.in., że bezpłatna emisja tego typu programów w TVP i Polskim Radiu (także w spółkach regionalnych) może odbywać się w okresie od 15 dnia przed dniem wyborów (czyli od 29 maja) do zakończenia kampanii wyborczej (13 czerwca).

Według rozporządzenia, przydział nieodpłatnego czasu antenowego następuje na podstawie wniosku złożonego przez pełnomocnika komitetu wyborczego; czas dzielony jest równo.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia; nie spowoduje skutków finansowych dla budżetu państwa. Projekt rozporządzenia był opiniowany przez Państwową Komisję Wyborczą.

Kierownictwo TVP powołało w środę Komisję ds. kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego w programach Telewizji Polskiej. Do jej zadań należy m.in. koordynowanie całości spraw związanych z rozpowszechnianiem nieodpłatnych audycji wyborczych i odpłatnym rozpowszechnianiem ogłoszeń wyborczych w programach TVP, utrzymywanie kontaktów z komitetami wyborczymi, przyjmowanie od komitetów wyborczych nośników z audycjami wyborczymi

Zadaniem Komisji jest także wypracowanie zasad działania dziennikarzy TVP w okresie kampanii wyborczej oraz opracowanie sposobu liczenia czasu antenowego poświęconego prezentacji poszczególnych komitetów wyborczych w audycjach TVP. Przewodniczącym Komisji ds. kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego w programach Telewizji Polskiej jest Jarosław Szczepański z Biura Zarządu i Spraw Korporacyjnych TVP.

Polskie Radio rozpocznie prezentację komitetów wyborczych i kandydatów do Parlamentu Europejskiego po 14 maja. Do tego dnia w radiowych programach informacyjnych i publicystycznych nadawane będą wiadomości o PE i kampanii wyborczej.

Prezentacja programów komitetów wyborczych i kandydatów do Parlamentu Europejskiego rozpocznie się po ogłoszeniu przez Państwową Komisję Wyborczą informacji o komitetach, które zarejestrowały swe listy okręgowe w co najmniej 9 okręgach wyborczych.

Od 29 maja do 11 czerwca Polskie Radio emitować będzie w czterech programach ogólnokrajowych i w Radiu Polonia - Programie dla Zagranicy audycje przygotowane przez komitety wyborcze, które zarejestrowały swoje listy okręgowe w co najmniej 9 okręgach wyborczych.

Zarząd Polskiego Radia wykluczył uczestnictwo dziennikarzy PR w pracy komitetów wyborczych lub w prowadzeniu kampanii kandydatów. Pełnomocnikiem Zarządu Polskiego Radia ds. radiowej obsługi kampanii wyborczej jest Tadeusz Fredro-Boniecki.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wybory w mediach publicznych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl