SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wybrano Dziennikarza Roku 2003

Anna Marszałek z "Rzeczpospolitej" została uznana za Dziennikarza Roku 2003

Anna Marszałek, dziennikarka śledcza dziennika "Rzeczpospolita" została dzisiaj ogłoszona Dziennikarzem Roku 2003. Nagrodzono ją za cykl tekstów o aferze starachowickiej.

W kategorii NEWS zgłoszono 86 prac.

Zwycięzca:

Trzy materiały Anny Marszałek z "Rzeczpospolitej" ujawniające aferę starachowicką - zdradzenie przez polityków SLD informacji o tajnej akcji Centralnego Biura Śledczego przestępcom w Starachowicach: "Poseł SLD uprzedził o akcji policji", "Niebezpieczny przeciek z resortu" i "Dwie wersje Kowalczyka".

Nominowani:

Relacje radiowe Aleksandry Bajki z RMF FM, w których dziennikarka jako pierwsza informowała, że Papież Jan Paweł II może odwiedzić Rosję.

Cykl artykułów Katarzyny Brudnias i Grażyny Zawadki z "Super Expressu", które spowodowały, że prokuratura zajęła się sprawą dwóch warszawskich pedofilów przez lata bezkarnie molestujących dziewczynki.

Relacja Tomasza Lisa (TVN) z Bagdadu po zamachu przed meczetem w Nadżafie. Dziennikarz TVN-u jako pierwszy był z kamerą na miejscu.

Program redakcji "Uwaga" z TVN-u pt. "Nauczyciel" pokazujący nagrania scen znęcania się uczniów nad nauczycielem w toruńskim technikum.

Tekst Luizy Zalewskiej z "Rzeczpospolitej" pt. "Gorące billingi" - autorka jako pierwsza dotarła do wykazów rozmów telefonicznych dwóch bohaterów afery Rywina oraz do listu, który w styczniu Rywin wysłał do prezesa TVP.

Relacje Jana Mikruty i Przemysława Marca z RMF FM, którzy jako jedyni dziennikarze z Polski relacjonowali z Bagdadu wojnę w Iraku.

W kategorii DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE zgłoszono 93 prace.

Zwycięzca:

Wspólny projekt tygodnika "Newsweek Polska" i "Superwizjera" z TVN-u: tekst Marka Kęskrawca "Folwark księdza Nowoka" i program telewizyjny Jacka Bazana "Sprzedaż ziemi", w wyniku którego ujawniono, że urzędnik oraz ksiądz z Bielska-Białej odpowiedzialni za zwrot majątku kościelnego zagrabionego w czasach PRL-u sami czerpali z tego korzyści.

Nominowani:

"Kronika kryminalna Jedynki. Poza prawem" Agnieszki Borowskiej z TVP - materiał ujawniający kulisy policyjnej obławy na przestępców w willi w Magdalence.

Tekst Jarosława Jakimczyka z "Wprost" pt. "King Kongo", w którym autor opisał metody wyciągania milionów dolarów z KGHM Polska Miedź przez Krzysztofa Pochrzęsta, byłego agenta FOZZ.

Tekst "Nietykalni" Józefa Jerzego Jureckiego z "Tygodnika Podhalańskiego", w którym autor zdemaskował korupcję w zakopiańskiej skarbówce.

Tekst Bertolda Kittela z "Rzeczpospolitej" pt. "Tajne konta Jamrożego i Wieczerzaka". Dziennikarz ujawnił, że pieniądze wyprowadzone z PZU i PZU Życie trafiły na tajne konta w rajach podatkowych.

Tekst Piotra Pytlakowskiego z "Polityki" pt. "Poufne źródło informacji" wskazujący, że sprawca masakry w Magdalence, poszukiwany wcześniej przez Interpol, był informatorem polskich organów ścigania.

Tekst Andrzeja Stankiewicza i Małgorzaty Soleckiej z "Rzeczpospolitej" pt. "Leki za miliony dolarów" - dziennikarze wykryli aferę łapówkarską związaną z wprowadzaniem przez współpracownika ministra Łapińskiego leków na listę refundacyjną.

W kategorii PUBLICYSTYKA zgłoszono 106 prac.

Zwycięzca:

Tekst "Bogaci nie płacą" Joanny Solskiej z "Polityki", w którym autorka wykazała, że najbogatsi Polacy nie płacą najwyższych podatków, a czasem nie płacą ich wcale.

Nagroda specjalna:

Rysunki Marka Raczkowskiego rysującego dla "Przekroju" - potrafią niejednokrotnie przekazać więcej niż publicysta w kilkustronicowym tekście.

Nominowani:

Wywiad pt. "Nie litować się nad Niemcami", który dziennikarze "Tygodnika Powszechnego" Krzysztof Burnetko i Jarosław Makowski przeprowadzili z Markiem Edelmanem. Był to mocny głos w dyskusji o pomyśle zbudowania Centrum Wypędzonych w Berlinie.

Tekst Igora Miecika z "Polityki" pt. "Pieniacz pieni się obficie" - o pieniaczach angażujących instytucje państwowe w błahe lub wyimaginowane sprawy.

Rozmowa dziennikarki "Dużego Formatu GW" Teresy Torańskiej z Kazimierzem Kąkolem, szefem Urzędu ds. Wyznań w czasie, gdy papieżem został Karol Wojtyła, pt. "Nie wyrzucajcie mnie z Biblii", ujawniającą kulisy działania władz PRL-u wobec Kościoła.

Tekst Jacka Żakowskiego z "Polityki" pt. "Afera towarzystwa", w którym autor wskazał na skutki zblatowania polskich elit, w tym dziennikarzy i polityków.

Materiał telewizyjny Adama Bogoryi-Zakrzewskiego z Polsatu pt. "Homoseksualizm po polsku" - o sytuacji i problemach tej "największej mniejszości" w Polsce.

W kategorii REPORTAŻ PRASOWY zgłoszono 80 tekstów.

Zwycięzca:

Reportaż Jacka Hugo-Badera z "Gazety Wyborczej": "Chłopcy z motylkami" - wstrząsający tekst o osiedlowych bandziorach, którzy w poczuciu bezkarności dokonują rozbojów na młodzieży.

Nominowani:

Poruszający reportaż Anny Fostakowskiej z "Gazety Wyborczej" pt. "Spuść oczy, płacz" odsłaniający niewygodną dla nas prawdę o losach uchodźców w Polsce.

Reportaż Magdaleny Grzebałkowskiej i Bogusława Kunacha z "Gazety Wyborczej" pt. "Czerwone znamię" - historię pasażerki statku "Wilhelm Gustloff", która nie wie, czy po latach znalazła zaginionego podczas wojny syna, czy trafiła na oszusta wyłudzającego rentę.

Drugi reportaż Jacka Hugo-Badera z "Gazety Wyborczej": "Noc w trumnie" - opowieść o Sławomirze Miastkowskim, byłym pracowniku służb bezpieczeństwa i jednocześnie działaczu Solidarności; oraz drugi materiał.

Reportaż Piotra Lipińskiego z "Gazety Wyborczej" pt. "Greenhorn w imperium" - opowieść o młodym człowieku, który w 1956 roku pojechał do Związku Radzieckiego i uratował swojego ojca aresztowanego przez NKWD, wywożąc go do Polski.

W kategorii REPORTAŻ RADIOWY zgłoszono 38 materiałów.

Zwycięzca:

Reportaż Jolanty Krysowatej z Polskiego Radia Wrocław "Osieroceni" - dokument przedstawiający dramat ponad tysiąca koreańskich dzieci, ofiar komunizmu, które w latach 50. trafiły do Polski.

Nominowani:

Reportaż dziennikarzy niezależnych Ireneusza Białka i Małgorzaty Perdeus-Białek "Widzieć znaczy przewidywać przyszłość" - o angliście, za sprawą którego niewidome dzieci mogą się uczyć języka angielskiego.

Reportaż pt. "W zaciszu" Przemysława Witkowskiego z Radia Łódź oraz Tomasza Patory i Marcina Stelmasiaka z "Gazety Wyborczej" - ujawniający skandaliczne warunki, w których przebywają mieszkańcy prywatnego domu opieki społecznej pod Łodzią.

W kategorii DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE zgłoszono 121 materiałów.

Zwycięzca:

Tekst Pawła Walewskiego z "Polityki" pt. "Z witką w berecie" - autor z niebywałą lekkością snuje opowieść o cudzie życia - plemniku.

Nominowani:

Cykl codziennych publikacji "Dziennika Bałtyckiego" pod hasłem "Po pierwsze A-1", których pomysłodawcą był redaktor naczelny Maciej Siembieda - precedensową akcję obywatelską mającą na celu doprowadzenie do realizacji budowy autostrady A-1.

Tekst Vadima Makarenki z "Gazety Wyborczej" pt. "Templariusze Coca-Coli", który pokazuje, jak wyrafinowane bywają sposoby marketingowego badania klientów.

Tekst Tomasza Pruska z "Gazety Wyborczej" pt. "Raz, dwa, trzy, hossa jak się patrzy" - trafną prognozę hossy na giełdzie, powstałą w czasie głębokiej bessy.

Tekst Leszka Talki z "Gazety Wyborczej" i freelancera Dobiesława Wielińskiego "Nigeryjski łącznik" - opisujący historię poznańskiego dziennikarza, który podążył tropem oszustów trudniących się wyłudzaniem pieniędzy przez Internet.

"Wiem, kiedy umrze Słońce" - rozmowa Artura Włodarskiego z "Gazety Wyborczej" z dr. Andrzejem Cechnickim, polskim koordynatorem światowego programu "Schizofrenia".

W kategorii REPORTAŻ TELEWIZYJNY zgłoszono 33 materiały. Ze względu na niski poziom nadesłanych prac nagroda w tej kategorii nie zostanie przyznana.

Organizatorem obu konkursów jest miesięcznik "Press". Nagrody Grand Press przyznane zostały po raz szósty. W tym roku na konkurs nadesłano 557 materiałów.

Tytuł Dziennikarza Roku otrzymuje osoba, która w danym roku wykazała się szczególnymi osiągnięciami dziennikarskimi. To nagroda za profesjonalizm w dziennikarstwie, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. Nominacje zgłaszają kolegia redakcyjne gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych. Nagrodę - czek na równowartość 10 tys. dolarów i statuetkę Grand Press, otrzymuje osoba, której nominujące redakcje przyznały największą liczbę punktów. W tegorocznej edycji konkursu głosowało 90 redakcji.

Nagrody Grand Press za najlepsze teksty, audycje radiowe i programy telewizyjne przyznawane są w siedmiu kategoriach: news, dziennikarstwo śledcze, publicystyka, reportaż prasowy, reportaż radiowy, reportaż telewizyjny, dziennikarstwo specjalistyczne. Laureaci otrzymują czek na równowartość 1 tys. dolarów i dyplom.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wybrano Dziennikarza Roku 2003

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl