SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wykaz zmian w VAT od lipca

Możliwość odliczenia 50-proc. VAT od paliwa do samochodu osobowego, poszerzenie grupy produktów, których sprzedaż rozlicza się tzw. odwrotnym obciążeniem czy wprowadzenie krajowych informacji podsumowujących – to zmiany, jakie czekają na VAT-owców od 1 lipca.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Od razu widać, że wprowadzane do prawa zmiany niekoniecznie są ze sobą powiązane, natomiast każda z nich miała na celu poprawę funkcjonowania prawa.

Odliczymy VAT od paliwa

Do tej pory właściciele firmowych samochodów osobowych, których używali zarówno do działalności jak i do celów prywatnych, mogli odliczać 50-proc. kwoty VAT-u naliczonego od wydatków związanych z ich eksploatacją (np. ich nabycie, używanie w ramach leasingu, naprawy, wymiana opon). Wyjątkiem był zakup paliwa. Od 1 lipca 2015 r. wyjątek ten znika – przedsiębiorca jeżdżący samochodem osobowym i korzystający z niego zarówno w pracy, jak i poza nią, będzie mógł od faktury za zatankowane do jego baku paliwa odliczyć połowę zapłaconego VAT-u.

Teraz to kupujący notebook rozliczy podatek

Wraz z początkiem lata poszerzy się gama towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Odwrotne obciążenie to zapłata podatku przez nabywcę, który przy zakupie rozlicza zarówno VAT naliczony, jak i VAT należny. Czemu ono służy? Mechanizm ma chronić budżet państwa przed wyłudzeniami z tytułu VAT dokonywanych przez sprzedawcę, a podporządkowanie mu kolejnych produktów ma go uszczelnić i zwiększyć jego skuteczność.
Do niedawna odwrotne obciążenie obejmowało handel miedzią, stalą i złomem metali, czyli transakcji szczególnie narażonych na oszustwa z wykorzystaniem karuzeli podatkowej. Od 1 lipca odwrotne obciążenie obejmie dodatkowo nieobrobione plastycznie ołów, cynk, cynę, aluminium i nikiel, złoto w postaci surowca lub półproduktu, metale szlachetne platerowane srebrem i platyną, część biżuterii oraz arkusze żeberkowane ze stali niestopowej.

Ale na tym nie koniec. Poza surowcami, ustawodawca poszerza listę o telefony komórkowe (w tym smartfony), tablety, notebooki, laptopy, konsole do gier wideo i pozostałe urządzenia do gier zręcznościowych lub hazardowych z elektronicznym wyświetlaczem. Ta grupa objęta została jednak limitem wartości sprzedaży – odwrotne obciążenie będzie tu obowiązywać po przekroczeniu kwoty 20.000 zł netto (w ramach jednolitej gospodarczo transakcji).

Wszystkie towary objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia zawiera załącznik nr 11 do ustawy o VAT (wersji obowiązującej od 01.07.2015 r. Dz.U. z 2015 r., poz. 605).

Informacja dla VAT-owców

Po 30 czerwca zasada odwrotnego obciążenia będzie dotyczyć jedynie handlu między zarejestrowanymi podatnikami VAT (z pod tej zasady wyłącza się transakcje z osobami zwolnionymi z VAT-u). VAT-owcy sprzedający towar objęty odwrotnym obciążeniem będą musieli, co także stanowi nowość, sporządzać informacje podsumowujące, które zawierać będą zbiorcze dane o dokonanych przez nich tego typu sprzedażach (art. 101a ust. 1 ustawy o VAT). Trzeba je będzie przekazywać fiskusowi za okresy rozliczeniowe, w których zasadniczo doszło do transakcji odwrotnego obciążenia.

 


Katarzyna Miazek, Tax Care

  • Więcej informacji:
  • VAT

Dołącz do dyskusji: Wykaz zmian w VAT od lipca

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl