SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wykrywacze metalu już niepotrzebne?

Europejska Agencja Kosmiczna twierdzi, że już niedługo znikną z lotnisk tradycyjne wykrywacze metalu.

Ich miejsce zajmie bowiem wynalazek inspirowany umiejętnościami nietoperzy.

Urządzenie wykorzystuje zjawisko echolokacji, czyli umiejętność dzięki której nietoperze – choć są ślepe – mogą skutecznie polować. System nosi nazwę Tadar, na cześć pochodzącego z Brazylii nietoperze Tadarida, i w poszukiwaniu ukrytych przedmiotów niebezpiecznych wykorzystuje fale elektromagnetyczne o długości 3mm. Co istotne, urządzenie pozwala wykrywać nie tylko przedmioty wykonane z metalu, ale także i z innych materiałów. Twórcą systemu jest firma Farran Systems.

Skaner dokonuje „przeglądu” człowieka w momencie przejścia przez specjalną kabinę. Czujniki systemu wykrywają energię cieplną emitowaną przez ciało ludzkie oraz ultradźwięki odbijane przez ukryte przedmioty. Dzięki temu ubranie staje się „przeźroczyste”, a wszelkie skrywane przez pasażera „tajemnice” stają się widoczne na ekranie skanera. Dokładność skanera jest na tyle duża, że z powodzeniem widać na obrazie klucze do mieszkania, czy monety.

Dzięki temu, że różne materiały w odmienny sposób odbijają ultradźwięki, można rozróżniać substancję, z której wykonana jest dana rzecz. Na ekranie przedmioty widoczne są w różnych odcieniach, dzięki czemu bardziej doświadczony operator skanera może w miarę na bieżąco orientować się, z jakiego materiału wykonany jest przedmiot i czy może stanowić zagrożenie.

System może działać w dwóch trybach pracy: pasywnym i aktywnym. W trybie pasywnym, aby skaner mógł dokonać „przeglądu” człowiek musi stanąć w miejscu. W trybie aktywnym urządzenie może generować obraz trójwymiarowy obiektu, odległego od systemu nie dalej niż 50m.

Tadar został oficjalnie zaprezentowany na 15 Europejskiej Wystawie Lotniczej Inter w Monachium.

Na zdjęciu: potencjalny pasażer i efekt pracy skanera.
 
Źródło: The Register 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wykrywacze metalu już niepotrzebne?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl