SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP miała 29 mln zł straty po 7 miesiącach 2017 roku. „Z rządowej pożyczki wydano już 200 mln zł”

W pierwszych siedmiu miesięcy br. TVP wypracowała prawie 29 mln złotych straty. - Wszystkie możliwe wskaźniki dołują - mówi dla Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun z Rady Mediów Narodowych. Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej został zaproszony na najbliższe posiedzenie RMN, by przedstawić sytuację finansową firmy i poinformować na co wyda 800 mln zł rządowej pożyczki.

Jacek Kurski, fot. tvp Article

Szefostwo TVP jest zobowiązane co kwartał przekazywać Radzie Mediów Narodowych sprawozdanie na temat sytuacji finansowej publicznego nadawcy. - Dostaliśmy teraz taką informację. W przeciwieństwie do informacji za pierwszy kwartał, ta nie jest objęta klauzulą tajności, więc mogę podać co zawiera -`mówi dla Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun, były prezes TVP, zasiadający obecnie w RMN. Zdjęcie klauzuli jest efektem protestu, złożonego w tej sprawie przez Brauna.

Z notatki przekazanej Radzie wynika, że TVP za pierwszych siedem miesięcy zanotowała stratę na poziomie 28 770 000 zł. - Informacja nie precyzuje, jak ma się to do roku poprzedniego, jednak znaleźliśmy wiadomość, że jest to 8,5 mln zł poniżej przyjętego przez telewizję planu - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Braun.

Jeśli chodzi o przychody z abonamentu za ten okres - w stosunku do ubiegłego roku - TVP zanotowało o 20 mln zł wpływu mniej, zaś z tytułu reklamy i sponsoringu - 33 mln zł poniżej planu. - Tutaj z kolei nie podano nam żadnych kwot, a tylko o ile mniejsze są wpływy z tego tytułu. Ponieważ uznaliśmy, ze dane są co najmniej niepełne i trudne do porównania, przewodniczący Krzysztof Czabański zaprosił prezesa Jacka Kurskiego na najbliższe posiedzenie Rady Mediów, byśmy mogli dopytać o szczegóły tej finansowej informacji - informuje Juliusz Braun.

Posiedzenie ma się odbyć 28 września. Oprócz doprecyzowania tego, co niejasne w przekazanej informacji finansowej, członkowie Rady będą pytali także o to, jak wygląda kwestia wykorzystywania obligacji i pożyczki w wysokości 800 mln, udzielonej w połowie lipca br. TVP przez Skarb Państwa. - Pieniądze będą przeznaczone m.in. na poprawę jakości oferty programowej Telewizji Polskiej - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl jeden z managerów TVP.

- Z moich informacji wynika, że z kredytu wzięto już 200 mln zł. To bardzo dużo pieniędzy. Chciałbym dopytać, co za to zrobiono - konkluduje Braun.

Zdaniem naszego rozmówcy, sytuacja w telewizji publicznej jest zła. - Wszystkie możliwe wskaźniki dołują. Półrocze ma zawsze dużo lepszy wynik finansowy, niż koniec roku. Grudzień jest tym okresem, kiedy sumują się rozmaite wydatki i wyniki wówczas są jeszcze gorsze. Zatem biorąc to pod uwagę oceniam, że na początek września br. wyniki finansowe TVP są zdecydowanie niedobre - dodaje Braun.

Według badania Nielsen Audience Measurement w pierwszej połowie br. udział TVP1 w rynku oglądalności wyniósł 10,14 proc. (po spadku o 12,66 proc. w skali roku), TVP2 - 7,84 proc. (7,22 proc. w dół), a TVP Info - 3,52 proc. (po wzroście o 12,46 proc.).

W 2016 roku TVP zanotowała 180 mln zł straty. Udział Grupy TVP w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2016 roku wyniósł 29,38 proc..

Telewizja Polska w raporcie dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że w ub.r. zanotowała 872 mln zł wpływów z reklam (o 5,4 proc. mniej niż rok wcześniej) i 365,5 mln zł z abonamentu radiowo-telewizyjnego (o 9,6 proc. mniej niż w 2015 roku).

Dodajmy, że według Starcomu w ub.r. nakłady reklamowe w telewizji w Polsce wyniosły 4,07 mld zł, o 1,3 proc. więcej niż rok wcześniej, a udział reklamy tv w całym rynku wzrósł minimalnie, z 49,7 do 49,8 proc. Natomiast firmy Double Check i Kantar Media oszacowały wartość reklamy telewizyjnej w ub.r. na 3,56 mld zł (1,3 proc. więcej niż rok wcześniej), a jej udział w całym rynku reklamowym - na 51,7 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP miała 29 mln zł straty po 7 miesiącach 2017 roku. „Z rządowej pożyczki wydano już 200 mln zł”

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Publiczne czyli niczyje
Może majorsi zrobią zrzutę za promofest w Opolu i badziewtivi wyjdzie na prostą?
52 12
odpowiedź
User
Pawel
Wirtualnemedia powinny zmienić nazwę na "AntyTVP.pl"
odpowiedź
User
widz
pewnie na mecze wydał ze 100 mln które lubi oglądać....
62 10
odpowiedź